Každá generácia vlajkových, resp. tých najlepšie vybavených modelov od spoločnosti Samsung prináša niečo nové. Jednou z najdôležitejších oblastí, v ktorých každý rok dochádza k obrovským vylepšeniam je okrem výkonu a displeja jednoznačne fotoaparát. Pri letmom pohľade na smartfóny si ani neuvedomíme, akú dlhú cestu už telefóny prešli. Najlepšie je to vidieť pri histórii smartfónov Galaxy S.
Samsung Galaxy S: 5 Mpx foťák s HD videom
Samsung Galaxy S bol v mnohých smeroch revolučným zariadením. Telefón s 4-palcovým displejom s rozlíšením 800 x 480 pixelov ponúkal 512 MB operačnej pamäte RAM a 1 500 mAh batériu. Na dnešnú dobu síce ide o úsmevnú výbavu, pred trinástimi rokmi patril medzi absolútnu špičku.
Pochopiteľne, Samsung sa ani pri svojom prvom Galaxy S smartfóne nenechal zahanbiť na poli fotoaparátov. Svoju vlajkovú loď totiž vybavil 5 Mpx senzorom schopným zaznamenávať videá v HD rozlíšení. Veľkým lákadlom bolo aj automatické zaostrovanie, rozoznávanie tvárí a stabilizácia obrazu.
Milovníci fotografie zas mohli vyskúšať funkciu panoramatického fotenia.
Samsung Galaxy S2: Viac megapixelov pre lepšie fotky
Samsung o rok neskôr po obrovskom úspechu prvej generácie predstavil model Galaxy S2. Ten priniesol veľké vylepšenia, ako napríklad väčší, 4,3-palcový displej, 1 GB operačnej pamäte RAM a samozrejme výrazne lepší fotoaparát.
Vo vrecku ste tak mohli nosiť pokrokový smartfón s 2 Mpx selfie fotoaparátom a až s 8 Mpx zadným fotoaparátom. V roku 2011 sa objavil aj ďalší, dnes už úplne bežný komponent – LED blesk. Po softvérovej stránke Samsung vylepšil stabilizáciu obrazu a pridal zábavnú funkciu schopnú prekresliť snímky na „rukou maľované“ obrázky.
Samsung Galaxy S3: Rovnaký počet megapixelov a lepšie fotky
V máji 2012 sa scéna so smartfónmi ešte len formovala, pričom lídrom na trhu už v tej dobe bol práve juhokórejský Samsung. Svoju technologickú zručnosť výrobca predviedol s modelom Galaxy S3. Ten opäť priniesol väčší displej – tentokrát išlo o až 4,8-palcovú obrazovku s ešte vyšším rozlíšením (1 280 x 720 pixelov).
Fotoaparát síce ponúkal rovnaký počet megapixelov, no fotky boli kvalitnejšie. Táto logika mnohým nedáva zmysel ani dnes, no pravdou je, že telefónu často stačí aj menší počet megapixelov, ak je senzor kvalitnejší. Presne to bol prípad Galaxy S3. Jeho zadný 8 Mpx zadný a 2 Mpx predný fotoaparát začali podporovať režim fotenia desiatok fotografií v krátkom slede (Burst). Samsung pyšne hovoril o 20 záberoch za 3,3 sekundy, čo predstavovalo obrovský technologický úspech.
Telefón okrem toho vedel z odfotením snímok vybrať tú najmenej rozmazanú. No a aby toho nebolo málo, už v roku 2012 mali používatelia k dispozícii aplikáciu fotoaparátu, ktorá fungovala bleskovo. Firma bola mimoriadne hrdá hlavne na to, že medzi stlačením tlačidla uzávierky a odfotením záberu nebolo žiadne oneskorenie. Dnes túto funkciu poznáme pod označením „Zero Shutter Lag“.
Samsung Galaxy S4: Vôbec prvýkrát viac ako 10 Mpx
V roku 2013 už Samsung presne vedel, akým smerom sa chce uberať a vedel aj to, že čo sa smartfónov týka, ide mu to najlepšie. Kulmináciou doterajších skúseností bol Galaxy S4, ktorý na trh prišiel v apríli 2013. Jeho 5-palcový Full HD displej (1 920 x 1 080 pixelov) prekrývala vrstva krycieho skla Gorilla Glass 3. O výkon sa staral procesor Exynos 5410 vyrobený 28 nm výrobným procesom a operačným systémom bol Android 4.2.2 Jelly Bean, ktorý neskôr nahradil Android 5.0 Lollipop.
Pri Galaxy S4 došlo k masívnemu vylepšeniu aj v oblasti RAM (už 2 GB) a úložisku. Najnáročnejší zákazníci mali na výber až 64 GB pamäte.
Galaxy S4 tiež lámal rekordy vo fotoaparátoch. Samsung sa vôbec prvýkrát odvážil do malého smartfónu vložiť senzor s rozlíšením väčším než 10 Mpx. Fotky ste konkrétne mohli fotiť 13 Mpx senzorom.
Inovácie neostali len pri hardvéri, naplno sa prejavili aj pri softvéri. Samsung spolu s Galaxy S4 predstavil funkciu Dual Shot, ktorá vám umožňovala jedným stlačením zaznamenať nielen fotený objekt, ale aj autora fotografie.
Samsung Galaxy S5: Príchod 4K videa
Pri Galaxy S5 začal Samsung okrem fotoaparátu vylepšovať mnohé ďalšie aspekty. Jedným z tých najvýznamnejších bola celková odolnosť. Galaxy S5 totiž ponúkal odolnosť voči vode a okrem toho aj odnímateľný zadný kryt či porty prekryté gumovými záslepkami.
Obrovskou zmenou opäť prešiel aj fotoaparát, ktorého rozlíšenie narástlo na 16 Mpx, pričom prekrytý bol objektívom s clonou f/2.2. Samsung priniesol niekoľko fantastických funkcií, vrátane PDAF zaostrovania či schopnosti vôbec prvýkrát natáčať 4K videá.
Samsung Galaxy S6: Fotka za 0,7 sekundy
Galaxy S6 pre mnohých predstavuje jedno z dizajnovo najkrajších zariadení. Samsung pri ňom prvýkrát využil zakrivený displej na oboch stranách. Verzia s prívlastkom „Edge“ uchvátila nejedného z nás rovnako ako aj poriadne vysoké rozlíšenie až 2 560 x 1 440 pixelov.
Jeho 16 Mpx fotoaparát ste vďaka šikovnej softvérovej funkcii dokázali aktivovať len za 0,7 sekundy. Stačilo pritom dvakrát stlačiť domovské tlačidlo. Veľkým vylepšením prešlo aj automatické zaostrovanie, ktoré dokázalo sledovať pohybujúci sa objekt.
Samsung Galaxy S7: Kráľ fotografie aj vďaka Dual-Pixel
Samsung pri Galaxy S7 zdanlivo spravil krok späť. Rozlíšenie senzora totiž znížil zo 16 Mpx na 12 Mpx. Mal na to dobrý dôvod, do zariadenia implementoval nový senzor produkujúci fotky v pomere strán 4:3. Senzor bol prekrytý objektívom s clonou f/1.7, vďaka ktorému sa výrazne zlepšila kvalita snímok zaznamenávaných v noci.
Galaxy S7 bol tiež prvým smartfónom, ktorý priniesol technológiu dual pixel, ktorá bola dovtedy dostupná len na zrkadlovkách. Tá každý pixel rozdeľuje na dve fotodiódy, čo výrazným spôsobom vylepšilo rýchlosť automatického zaostrovania.
Novinka z roku 2015 mala na svoju dobu tak kvalitný foťák, že v teste expertov z DxOMark získala rekordných 88 bodov. To sa dovtedy nepodarilo žiadnemu inému telefónu.
Samsung Galaxy S8: Nástup AI
Samsung Galaxy S8 nepriniesol len evolučné zmeny, ale aj výrazné. Jeho edge-to-edge panel po bokoch nemal prakticky žiadne rámčeky. Najväčšie zmeny, minimálne čo sa fotoaparátu týka. Samsung prvýkrát nasadil algoritmus, ktorý pri fotení nasnímal 3 zábery, z ktorých vybral ten najpresnejší a najkrajší.
Vylepšení sa dočkala aj samotná aplikácia fotoaparátu. Pribudla možnosť ovládať všetky režimy jednou rukou, jednoduchým posúvaním a pribudlo tiež jednoduché prepínanie sa medzi prednou a zadnou kamerou.
Samsung Galaxy S9: Meniteľná clona aj 960 FPS
Pri Samsung Galaxy S9 výrobca vyskúšal niečo, čo sa odvážil napodobniť až Huawei minulý rok. S9-tka mala síce opäť 12 Mpx fotoaparát, akurát tentokrát mal k dispozícii premenlivú clonu. Tá sa menila hardvérovo podobne, ako pri veľkých objektívoch. Na výber ste mali medzi f/1.5 a f/2.4.
Tam ale inžinieri neskončili. Galaxy S9 vybavili schopnosťou natáčať 4K video pri snímkovaní 60 FPS či možnosťou natáčať superspomalené video so snímkovaním 960 FPS.
Tí, ktorí si priplatili a objednali verziu Galaxy S9+ mali vôbec prvýkrát k dispozícii až dva zadné snímače. Ten hlavný bol totožný s tým, ktorý ponúkala základná verzia S9. Druhý objektív ponúkal 2-násobné priblíženie bez straty kvality a optickú stabilizáciu obrazu.
Samsung Galaxy S10: Dva selfie foťáky
Samsung pri sérii Galaxy S10 opäť rozšíril schopnosti zadných fotoaparátov pridaním tretieho, ultraširokouhlého senzora. Hlavný fotoaparát mal opäť premenlivú clonu (f/2.4 a f/1.5).
Zaujímavosťou je, že model Galaxy S10+, vtedy najvyšší možný model, ponúkol až dva selfie fotoaparáty uložené v malom výreze v pravom hornom rohu displeja. Modely S10e a S10 mali selfie fotoaparát len jeden.
Samsung Galaxy S20: Príchod 100x Space Zoom
Samsung rok na to, v roku 2020, zmenil číslovanie modelov a namiesto Galaxy S11 predstavil rovno sériu Galaxy S20. Tá sa niesla v štýle veľkých čísel. Hlavný senzor vôbec prvýkrát dosiahol rozlíšenie cez 100 Mpx (konkrétne 108 Mpx), čo telefónu dalo dosť pixelov na to, aby pripravil Space Zoom.
Ten používateľom umožňoval obraz priblížiť až 100-násobne. Galaxy S20 Ultra tiež disponoval možnosťou natáčať 8K videá a milovníkov natáčania tiež potešila funkcia Super Steady, ktorá stabilizáciu obrazu posunula na novú úroveň.
Samsung Galaxy S21: To najlepšie zo všetkého
Samsung Galaxy S21 pre mnohých predstavoval absolútny vrchol mobilnej fotografie. Hlavne model S21 Ultra mal vo výbave azda všetko, čo by ste mohli potrebovať. Počet objektívov sa zvýšil na päť – 40 Mpx selfie fotoaparát, 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, 108 Mpx hlavný fotoaparát, 10 Mpx zoom objektív a druhý 10 Mpx zoom objektív.
Výrobca si uvedomil, že zákazníci mali problém udržať telefón dosť stabilný pri využívaní funkcie Space Zoom (100-násobné priblíženie) a preto vyvinuli nový systém stabilizácie. Spolu s laserovým a dual-pixel zaostrovaním boli modely S21 v mnohom neprekonateľné.
Samsung Galaxy S22: Stavanie na úspechu
Séria Galaxy S22 vo veľkom stavala na úspechu a kvalite fotoaparátov z modelov Galaxy S21. Samsung v S22 nasadil nový senzor ISOCELL HM3, ktorý sa stal ešte citlivejší na svetlo a preto ešte lepší v zhoršených svetelných podmienkach.
Zlepšili sa práve fotky v noci, o čo sa tiež postaralo špeciálne krycie sklíčko na objektívoch (Super Clear Glass Lens). V skutočnosti išlo o špeciálnu antireflexnú vrstvu, ktorá eliminovala odlesky a tým vylepšovala zaznamenanie detailov.
Nakoniec, obrovským vylepšením prešla aj optická stabilizácia obrazu v modeli Galaxy S22 Ultra, ktorá bola vo finále až o 48 % účinnejšia než pri jeho predchodcovi.
Samsung Galaxy S23: Čo prinesie budúcnosť?
Samsung už 1. februára 2023 predstaví novú generáciu smartfónov radu Galaxy S. Ako ste si možno všimli, hlavné zmeny sa očakávajú nielen pri výkone, ale aj pri fotoaparáte, ktorý vo vlajkových modeloch hrá jednu z najdôležitejších úloh.
Čo by ste chceli od noviniek vidieť? Nechajte sa prekvapiť a pozerajte s nami priamy prenos, ktorý prebehne už 1. februára 2023 o 19:00 nášho času. Uvidíme, aké novinky na poli fotoaparátov má pre nás Samsung pripravené.
V spolupráci so spoločnosťou Samsung.