Sankcie, ktoré Západ uvalil na Rusko v dôsledku vojny na Ukrajine, fungujú. Cena ruskej ropy Urals sa predáva za žalostne nízku cenu. Konkrétne má byť na úrovni 50 dolárov za barel, čo je ďaleko pod cenou 80 dolárov, za ktorú sa predáva barel severomorskej ropnej zmesi Brent. Jej cena slúži ako globálna referenčná hodnota.
Ako píše server Aktuality.sk na základe informácií TASR, pred začiatkom vojny na Ukrajine koncom februára 2022 sa Brent a Urals predávali za takmer rovnakú cenu, a to okolo 95 dolárov za barel. Krátko po tom, ako Rusko vstúpilo na ukrajinské územie, cena ropy Urals zaznamenala značný prepad. Medzi 7. a 15. marcom 2022 klesla zo 101,86 dolára na 74,99 dolára, súdiac podľa údajov OilPrice.com.
Môžeme si všimnúť, že od začiatku vojny výrazne klesla aj cena ropy Brent, no nie až tak drasticky. Stále je v súlade s cenami Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).
Menej peňazí na vojnu
Pokles ceny ropy Urals predstavuje pre Rusko veľký problém. Ropa je jedným z jeho hlavných produktov a tvorí veľkú časť jeho exportu. Predstavuje teda preňho obrovský zdroj peňazí, ktoré vo veľkom využíva aj na financovanie svojich vojenských aktivít, vrátane vojny na Ukrajine. Logicky to znamená, že čím je jeho ropa lacnejšia, tým menej peňazí získa a tým pádom nemôže toľko investovať do podpory svojho vojska.
Pod pokles ceny ruskej ropy sa podpisujú najmä sankcie zo strany Európskej únie a vlastne celého Západu. Európske krajiny vo veľkom investujú do iniciatívy osamostatniť sa od ruských zdrojov, čo sa im očividne darí. Aktuálne Európa dováža najviac ropy z Číny a Indie.