Rusko má problém s IT špecialistami, ktorí kvôli vojne na Ukrajine vycestovali za hranice svojej rodnej krajiny. Pripravuje preto legislatívu, ktorej cieľom je obmedzenie možnosti výkonu práce zo hraničia a dostať ich späť na ruskú pôdu. Takáto legislatíva však môže mať aj presne opačný efekt. O téme informuje agentúra Reuters.
Začiatok vojny na Ukrajine podnietil masívny exodus nielen Ukrajincov, ale aj Rusov. Medzi skupinou ľudí, ktorí Rusko opustili koncom februára minulého roku, nájdeme aj nemálo IT špecialistov, a to z veľmi prostého dôvodu. Prácu často dokážu vykonávať prakticky odkiaľkoľvek, kde je elektrina a možnosť pripojenia k internetu. V súčasnosti má v zahraničí pracovať až 100 000 ruských IT špecialistov.
Zákaz odchodu z krajiny
Pochopiteľne, to sa Rusku vôbec nepáči. Tamojšia vláda sa vraj obáva „rizika“, koľko ruských IT odborníkov by mohlo skončiť v krajinách NATO a neúmyselne zdieľať citlivé informácie, ktoré by poškodili ruskú bezpečnosť. Pracuje preto na legislatíve, ktorá IT špecialistom zakáže opustiť domáce hranice.
Takáto legislatíva sa však napokon môže prejaviť ako dvojsečná zbraň, čo si uvedomuje aj ruské ministerstvo pre digitálne technológie. To ešte v decembri uviedlo, že zákaz opustenia krajiny pre IT špecialistov by mohlo spôsobiť zníženie efektívnosti ruských firiem pôsobiacich v IT sektore, a tým pádom aj ich konkurencieschopnosti: „Nakoniec zvíťazí ten, kto dokáže prilákať najtalentovanejších zamestnancov, vrátane tých zo zahraničia.“
Legislatíva sa, samozrejme, nepozdáva ani tým, ktorí emigrovali. Mnohí odišli do krajín, ako je Lotyšsko, Gruzínsko či Arménsko, čiže krajín, kde je ruština relatívne rozšírená a použiteľná. Nájdu sa však aj odvážnejší, ktorí uprchli oveľa ďalej, dokonca až do Argentíny.
„V Rusku sa už nedá žiť“
„Už nejaký čas som chcel odísť. 24. februára bolo všetko jasné. Pochopil som, že v Rusku sa už nedá žiť,“ hovorí 36-ročný IT špecialista Roman Tulnov, pričom dodáva, že do Ruska sa neplánuje vrátiť za žiadnych okolností.
Ruská vláda však skúma ešte jeden spôsob, ako by mohla prinúť odsťahovaných IT špecialistov späť domov. Namiesto zákazu môže schváliť vyššie zdanenie zamestnancov, ktorí sa presťahovali do zahraničia. Konkrétne s touto myšlienkou prišiel Vjačeslav Volodin, reprezentant Štátnej dumy a bývalý ruský vicepremiér.
Radšej by dali výpoveď
Na druhú stranu, je dosť možné, že aj zdanenie bude na niektorých emigrantov prikrátke. Napríklad 26-ročná Júlia, ktorá pracuje ako produktová dizajnérka, uviedla, že štvrtina jej tímu by radšej dala výpoveď, ako by platila vyššie dane. „Takáto nealternatívna voľba je trochu ako vyjednávanie s teroristami,“ povedala.