ROG otvára rok 2023 vo veľkom štýle. Len pár dní po silvestrovských oslavách predstavuje nové príslušenstvo, od hernej myši a podložky až po monitory a stolové PC. V tomto článku si ich všetky v rýchlosti prejdeme.
ROG Harpe Ace a ROG Hone Ace
Začneme myškou. Nový model nesie označenie ROG Harpe Ace a vyznačuje sa hneď niekoľkými skvelými črtami. Tou hlavnou je kvalita tela, ktoré je vyhotovené z prémiových materiálov skonštruovaných tak, aby myška pohodlne padla do ruky väčšine hráčov. Samozrejme, je bezdrôtová, pričom váži len 54 gramov. Oblasť, na ktorú pokladáte ruku, je pokrytá nylonovým plášťom, ktorý zaručuje pohodlný úchop a dlhú výdrž.
Čo sa týka technických kapacít, myš má citlivosť v rozmedzí od 100 do 36 000 DPI s odchýlkou menej ako 1 %. Podľa slov ROG sa priemerná odchýlka pri ostatných myškách v tomto odvetví pohybuje okolo 3 %. Nechýba ani dvojica tlačidiel na bočnej hrane či RGB podsvietenie, ktoré indikuje aktuálny stav batérie.
Myš vznikla v spolupráci so spoločnosťou Aim Lab, ktorá okrem hardvéru navrhla aj softvér, v ktorom si hráči môžu nielen precvičiť svoje mierenie, ale taktiež efektívne určiť, aká miera citlivosti je pre nich najvhodnejšia.
K tejto myške si môžete zadovážiť aj špecializovanú hernú podložku ROG Hone Ace, ktorá zaujme svojou veľkosťou (508 x 420 x 3 mm), ako aj odolnosťou voči vode, prachu či mastnotám. V jej spodnej časti si taktiež môžeme všimnúť číselnej škály, ktorá môže hráčovi pomôcť v precvičovaní mierenia.
Cena myši sa má pohybovať okolo 160 eur, zatiaľ čo cena podložky okolo 36 eur.
ROG Azoth
Samozrejme, k čomu vám je myš, keď nemáte poriadnu klávesnicu? Našťastie, ASUS myslel aj na toto. Predstavuje novú klávesnicu ROG Azoth, ktorá je kompaktná, má RGB podsvietenie, vysoké a vymeniteľné klávesy a je plne mechanická. Okrem toho má trojúrovňovú mieru náklonu a dokonca aj OLED displej v pravom hornom rohu, ktorý informuje o stave batérie, frekvencii procesora alebo grafickej karty, a ponúka aj možnosti ovládania (napr. hlasitosť). Žiaľ, prispôsobiteľné makro tlačidlá chýbajú.
Cena klávesnice má byť nastavená na približne 146 eur.
ROG Swift OLED PG27AQDM
Pomaly sa presúvame k monitorom. Ako prvý si rozoberieme model PG27AQDM, vôbec prvý herný OLED monitor s rozlíšením 1440p (2 560 x 1 440). Okrem rozlíšenia však dokáže zaujať aj svojím nekonvenčným, no veľmi atraktívnym dizajnom, ktorý nepochybne poteší každého vášnivého hráča.
Uvedené rozlíšenie sa rozprestiera na ploche 27″. Displej je nielen ostrý, ale aj nádherne plynulý, a to vďaka podpore pre obnovovaciu frekvenciu 240 Hz. Nechýba ani blesková odozva (0,03 ms), pokrytie zaručujúce odolnosť voči svetelným odrazom, 99 % pokrytie gamutom DCI-P3, prvotriedna kalibrácia a podpora pre maximálnu svietivosť až do 1 000 nitov.
Samozrejme, keďže je reč o ROG monitore, nechýba ani široká paleta možností personalizácie, ktorú nájdete v prostredí aplikácie Armoury Crate. Okrem základných zobrazovacích režimov si v nej môžete prispôsobiť aj teplotu farieb (z každej farby RGB spektra), saturáciu aj kontrast.
ROG Swift Pro PG248QP
ROG má niečo aj pre fanúšikov e-športu -ROG Swift Pro PG248QP, vôbec prvý monitor na svete s obnovovacou frekvenciou, ktorá presahuje 500 Hz (540 Hz). Zároveň tak ide o najrýchlejší monitor na trhu.
Ostatne displej ponúka uhlopriečku 24″ a rozlíšenie FHD. Vo vnútri monitora nájdeme procesor NVIDIA G-Sync a NVIDIA Reflex Analyzer. A nielen to. ROG siahol aj po vysoko kvalitnej reprodukcii zvuku, ktorá ulahodí každému jednému uchu.
Hráči zaručene ocenia aj pohyblivý stojan, ktorého nohy je možné zložiť tak, aby na stole nezaberali príliš veľa miesta.
ROG Nebula
Presúvame sa k dvojici nových displejov – ROG Nebula HDR a ROG Nebula Display.
Nový displej ROG Nebula HDR sa pýši vysokým jasom až do 1 100 nitov, ako aj väčším počtom stmavovacích zón, ktorých je po novom až 1 024. Nechýba ani prvotriedna reprodukcia farieb, vrátane hlbokých odtieňov čiernej, o čom svedčí prestížna certifikácia VESA DisplayHDR 1000.
ROG Nebula HDR je súčasťou nových modelov Zephyrus M16, Zephyrus G14, Strix Scar 16 a Flow X16. ROG Nebula Display nájdeme v modeloch Flow X13, Zephyrus G16, Strix G16, Strix G18 a Flow Z13.
ROG Desktop
Čo sa týka desktopov, ROG prináša nový Strix G22CH, ktorý sa môže pochváliť kompaktným prevedením aj solídnym výkonom. Chladenie je k dispozícii v dvoch variantoch, a to vzdušnom a vodnom. Počítať môžete s 13. generáciou procesoru Intel Core i9-13900KF, najnovšími grafickými kartami NVIDIA GeForce RTX 40, ako aj až 64 GB rýchlej LPDDR5 RAM.
Šasi desktopu meria 11,5 x 32,3 x 28,69 cm. Na prednej strane nájdeme dva USB-A porty (2. generácie), jeden USB-C port (2. generácie) a 3,5 mm výstup pre slúchadlá. Vzadu sa nachádzajú štyri USB-A porty (2x USB 3.2 a 2x USB 2.0), jeden HDMI port, jeden RJ-45 port a tri jacky pre slúchadlá.
Druhým novým desktopom je ROG Strix G16CH, ktorý je vybavený 13. generáciou procesora Intel Core i7. Z hľadiska grafiky sú možnosti rovnaké ako pri G22CH (RTX 40). V porovnaní s ním má však oveľa väčšie rozmery, a to zhruba 4-násobne, vďaka čomu ROG dokázalo zvoliť väčšiu základnú dosku (B760) s až šiestimi USB-A portami (4x USB 2.0, 2x USB 3.2), dvoma HDMI 2.1 portami, jedným DP 1.4 portom, jedným RJ-45 portom, jedným PS2 portom a troma výstupmi pre slúchadlá. Vpredu zaujali útočisko dva USB-A porty (2. generácie) a dva USB-C porty (2. generácie).
Z hľadiska operačnej pamäte možno rátať s maximálnou kapacitou 64 GB (DDR4). Nechýbajú ani dva slody pre SSD.
Poslednou novinkou v rámci desktopov je model Strix G13CH. Procesor, ako aj základná doska či kapacita RAM, sú rovnaké ako pri G16CH. Najväčším rozdielom je grafická karta, ktorej pozíciu obsadila NVIDIA GeForce RTX 3070 Turbo. Počet portov je takmer identický – rozdielom je absencia dvoch USB-C portov na prednej strane.