Je to len pár hodín, čo ponad hlavu 8 miliárd ľudí preletel asteroid o veľkosti dodávky. Vesmírne telesá však letia okolo Zeme takmer neustále, tak prečo je práve toto také špeciálne? Asteroid sa do knihy rekordov zapísal vzdialenosťou, ktorá ho delila od zemského povrchu. Tá bola, aspoň na vesmírne pomery, extrémne nízka.
Asteroid s označením 2023 BU preletel okolo Zeme o 1:29 nášho, resp. stredoeurópskeho času (SEČ). K povrchu našej planéty sa priblížil len na 3 600 kilometrov, čo je vzdialenosť tzv. geosynchrónnej dráhy, píše server Digital Trends. Pre lepšie pochopenie, geosynchrónna dráha je oblasť, v ktorej je doba obehu objektov rovnaká ako doba jedného otočenia Zeme okolo vlastnej osi.
Nebezpečenstvo nehrozilo
Priemer asteroidu mal podľa odborných odhadov dosahovať okolo 3,5 až 8,5 metra. NASA tvrdí, že pre ľudstvo nikdy nepredstavoval akúkoľvek hrozbu. Bol totiž tak malý, že aj keby mu skrížila cestu naša Zem, po vstupe do atmosféry by zhorel skôr, než by stihol dopadnúť. Vesmírna agentúra dodáva, že v takom prípade by jediným dôkazom existencie asteroidu bol dopad miniatúrnych meteoritov.
Asteroid 2023 BU bol prvýkrát spozorovaný astronómom Gennadyiom Borisovom minulú sobotu. Neskôr ho spozorovali viaceré prominentné observatóriá po celom svete, ktoré sa okamžite pustili do výpočtu jeho trajektórie. Keď mali dostatok údajov, prišli s výsledkom, že síce nás asteroid nezasiahne, priblíži sa na veľmi nízku vzdialenosť.
Nová orbita
Vedci predpokladajú, že tesný prelet popri Zemi spôsobil zmenu dráhy asteroidu. Gravitačné pole našej planéty ho malo vyslať na novú obežnú dráhu, na ktorej mu bude jedna orbita okolo slnka trvať 425 dní. Doposiaľ mu jedno „koliečko“ trvalo 359 dní.