Slovensko koncom minulého roka mierne strpčilo život všetkým tvorcom, ktorí tvoria videá a nahrávajú ich na internet. Každá takáto osoba mala do 31. decembra 2022 svoju činnosť nahlásiť Rade pre mediálne služby (RPMS). Táto povinnosť sa týkala nielen YouTuberov či TikTokerov, ale úplne všetkých fyzických osôb, ktoré verejne publikujú svoju video tvorbu, informuje Rada v tlačovej správe.
Od tohto termínu ubehli už vyše tri týždne. No ak ste sa aj doteraz nenahlásili, žiadnu paniku. Po novom sa totiž stačí nahlásiť najneskôr v deň spustenia audiovizuálnej mediálnej služby (AVMS). „Ide o subjekty, ktoré doteraz voči Rade nemali žiadnu povinnosť, a tak je pravdepodobné, že jej zavedenie nepostrehli. Neoznámenie poskytovania je však v zákone spojené s peňažnou sankciou. Našim cieľom nie je pokutovanie, ale prevencia a edukácia, preto sa touto formou obraciame na spomenutých poskytovateľov s výzvou, aby si splnili svoju povinnosť,“ vysvetľuje Martin Dorociak, riaditeľ Rady pre mediálne služby.
Náležitosti oznámenia poskytovania sú uvedené na webovej stránke Rady. Ide o jednoduché tlačivo, ktoré je možné vyplniť v priebehu pár minút.
Niekomu stačí oznam, niekto potrebuje autorizáciu
Zmeny sa dotkli aj iných platforiem poskytujúcich AVMS, vrátane webových archívov televízií či sekcií spravodajských portálov s ich vlastnými reláciami. Tieto subjekty mali doposiaľ len oznamovaciu povinnosť, ktorú stačilo splniť v deň ich spustenia. Po novom musí byť ich činnosť autorizovaná Radou pre mediálne služby.
Na odobrenie činnosti má Rada stanovenú lehotu 90 dní, čiže tri mesiace. Preto je dôležité, aby si dotknuté subjekty o autorizáciu požiadali s dostatočným predstihom pred zamýšľaným spustením služby.
„Všetky AVSM, ktoré sme evidovali už v zoznamoch Rady pre vysielanie a retransmisiu, sme na zmenu včas upozornili listom, aby sme pomohli predísť nezákonnému konaniu. Poskytovanie AVMS bez autorizácie je totiž zakázané a regulátor zaň môže uložiť sankciu,“ hovorí Dorociak.
Zmeny sa dotkli aj rádií
Povinnosť autorizácie pribudla dokonca aj vysielateľom internetových rádií. Šírenie zvukových záznamov cez internet predošlá legislatíva nepovažovala za AVMS. Terajší zákon o mediálnych službách však za vysielanie prostredníctvom internetu považuje akékoľvek šírenie programovej služby online. „Ide o tzv. webcasting, základný spôsob verejného prenosu, na ktorý je nutné udelenie autorizácie vysielania,“ dopĺňa Dorociak s tým, že autorizáciu musia mať dotknuté subjekty udelenú do 30. júna 2023. Preto je dôležité, aby o ňu Radu požiadali čo najskôr.
Napokon sa zmeny vzťahujú aj na simulcasting, teda simultánne vysielanie obsahu na dvoch rôznych platformách. Exemplárnym príkladom je televízna stanica RTVS, ktorá súčasne vysiela obsah v klasickej televízii a na svojich webových stránkach.