Hoci bol vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba oficiálne uvedený do prevádzky len pol roka dozadu, NASA už teraz rozmýšľa nad jeho nástupcom. Reč je o teleskope Habitable Worlds Observatory. Pôjde o ďalší krok vpred v rámci Great Observatories, tej istej inciatívy, pod ktorej záštitou bol vypustený aj Hubblov vesmírny ďalekohľad. Téme sa venuje server BGR.
Hlavnou úlohou tohto teleskopu bude bádanie po známkach života na rôznych planétach vo vesmíre. Podľa dostupných informácií má ísť o 6-metrový ďalekohľad, ktorý bude schopný detegovať život až na 25 blízkych planétach. Celý projekt má stáť okolo 11 miliárd amerických dolárov.
NASA sa o tieto novinky podelila na tohtoročnom stretnutí American Astronomical Society Meeting. Veľkou inováciou má byť výkonnejší koronograf. Ten totiž teleskopu poskytne lepšiu ochranu pred slnečným svetlom a taktiež mu umožní pozorovanie oveľa širšieho spektra objektov.
Vzdiali sa na vyše milión kilometrov
Žiaľ, zatiaľ nie je známe, kedy bude teleskop skonštruovaný alebo uvedený do prevádzky. Vie sa len toľko, že bude vyslaný do bodu L2, takzvaného druhého Libračného (Lagrangeovho) bodu. Tento bod je od Zeme vzdialený vyše milióna kilometrov a vyznačuje sa tým, že sa v ňom vzájomne narúša gravitačné pole Zeme a Slnka.
Do Libračného bodu môžu byť v budúcnosti vyslané aj iné observatóriá. Horúcimi kandidátmi sú tzv. vesmírne bubliny od MIT, ktoré môžu pomôcť v boji proti klimatickým zmenám.