Ako už asi viete, od jesene 2024 budú musieť všetky smartfóny predávané na pôde Európskej únie (EÚ) disponovať USB-C portom. Väčšina zariadení už USB-C používa dlhé roky, no stále sa nájdu aj takí, ktorí preferujú vlastné riešenia (Apple). EÚ svoje nariadenie bráni ekologickými dôvodmi, ako aj väčším komfortom pre zákazníkov. Ako však ukazujú nové testy od DxOMark, jednotný štandard pre nabíjanie so sebou prináša aj komplikácie.
Tím z DxOMark je známy predovšetkým svojimi hodnoteniami fotoaparátov v smartfónoch, ktoré následne zoraďuje do rebríčka. Po schválení nariadenia EÚ ohľadne jednotného nabíjacieho štandardu však rozšíril svoju činnosť aj o batérie. Vo svojom novom teste sa zameral na rýchlosti nabíjania rôznych USB-C nabíjačiek, ako aj s nimi súvisiace štandardy.
Jedna nabíjačka, rôzne čísla
Z testu jasne vyplýva nielen to, že vyšší výkon nabíjačky nemusí nutne znamenať vyššiu rýchlosť nabíjania, ale aj to, že jedna nabíjačka nedokáže poskytnúť rovnaký výkon nabíjania pre všetky zariadenia. Pre lepšiu predstavu vám odporúčame si pozrieť tabuľku nižšie.
V jednoduchosti možno povedať, že čím má nabíjačka viac wattov, tým väčší je rozdiel medzi výkonom, s ktorým dokážu jednotlivé zariadenia pracovať.
V prípade nabíjania do 30 W sú rozdiely takmer zanedbateľné. Napríklad nabíjačka Amazon Basics s výkonom 12 W dokáže iPhone 13 nabíjať pri 12,22 W, Xiaomi 12 Pro pri 9,15 W, Samsung Galaxy S22 Ultra pri 8,53 W a Oppo Find X5 pri 9,17 W.
Väčšie rozdiely nájdeme pri nabíjačkách s výkonom nad 40 W. Napríklad nabíjačka Anker s výkonom 65 W dokáže iPhone 13 nabíjať pri 26,13 W, čo je viac, než koľko toto zariadenie oficiálne podporuje (20 W).
Pri zvyšných zariadeniach je to presne naopak. Tá istá nabíjačka dokáže nabíjať Xiaomi 12 Pro len pri 28,84 W, Samsung Galaxy S22 Ultra pri 31,88 W a Oppo Find X5 pri 18,28 W. To je žalostne málo, nakoľko maximálny výkon nabíjania týchto zariadení je oveľa vyšší (120 W, 45 W a 80 W).
Komplikácie navyše
Čo z toho vyplýva? Predovšetkým to, že než si zákazník kúpi nabíjačku, bude si musieť spraviť prieskum kompatibility so svojím zariadením, čo nemusí byť vždy jednoduchý proces. A žiaľ, zdá sa, že bude aj viac-menej nevyhnutný, nakoľko väčšina výrobcov dnes dodáva svoje smartfóny bez nabíjačky.