Európska únia (EÚ) a Spojené štáty americké (USA) uzavreli dôležitú strategickú dohodu. Spoločne budú spolupracovať na výskume s analyzovať možnosti využitia umelej inteligencie (AI) na riešenie hlavných globálnych výziev. Do tejto skupiny patrí napríklad zmena klímy, zdravotná starostlivosť, energetika či poľnohospodárstvo. Téme sa venoval server Mobile World Live.
Čo sa týka klímy, AI bude slúžiť predovšetkým na predpovedanie extrémneho počasia či prírodných katastrof. Ďalším využitím môže byť napríklad podpora rastu a výnosnosti plodín prostredníctvom modelovania pôdnych a atmosférických podmienok alebo skúmaním správania vtáctva a hmyzu.
Ruku k dielu priložia viacerí
Na tomto úsilí nebudú spolupracovať len hlavy EÚ a USA. Európska komisia (EK) uviedla, že zdroje budú zdieľané s medzinárodnými partnermi, ktorí uprednostňujú spoločné hodnoty, avšak nedisponujú príslušnými kapacitami, resp. zdrojmi.
„Na základe spoločných hodnôt a záujmov výskumní pracovníci EÚ a USA spoja svoje sily pri vývoji spoločenských aplikácií umelej inteligencie a budú spolupracovať s ďalšími medzinárodnými partnermi s cieľom dosiahnuť skutočný globálny vplyv,“ hovorí Thierry Breton, komisár EK pre vnútorný trh.
Jake Sullivan, poradca pre národnú bezpečnosť USA, dodal, že spolupráca bude „poháňať zodpovedný pokrok v oblasti umelej inteligencie s cieľom riešiť hlavné globálne výzvy pomocou spoločného modelu vývoja a integrovaného výskumu“.
Otázka času
Ambícia je to veľmi pekná a súdiac podľa aktuálneho trendu vývoja AI, aj celkom reálna. Správne využitie AI môže v budúcnosti pomôcť v riešení viacerých globálnych rizík. Práve slovo „správne“ je však v tomto ohľade viac než kľúčové.