Do vojnového konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom už dávno nie sú zapojené len tieto dve krajiny. Dá sa povedať, že sa v nej participuje celý Západ, vrátane krajín EÚ a Spojených štátov amerických. Jednou z najviac aktívnych osôb v tejto oblasti je Elon Musk, ktorý Ukrajine pomohol napríklad tým, že jej sprístupnil bezplatné pripojenie k internetu Starlink. Okrem toho sa k aktuálnej situácii často vyjadruje na sociálnej sieti Twitter, hoci sa jeho slová nie vždy stretávajú s pozitívnou odozvou.
Za jeden z tých kontroverznejších príspevkov amerického miliardára (v súvislosti s vojnovým konfliktom) možno považovať jeho „mierový plán“ pre Ukrajinu, o ktorom sa aktívne diskutovalo ešte začiatkom októbra. V tomto návrhu stojí, aby si Rusko navždy ponechalo polostrov Krym, aby sa usporiadalo nové hlasovanie pod záštitou Organizácie spojených národov (OSN) v štyroch okupovaných ukrajinských oblastiach a aby sa prediskutoval neutrálny status Ukrajiny.
Tento mierový plán sa však nestretol s takým ohlasom, v aký Musk dúfal. Kritizoval ho dokonca aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý v súvislosti s ním pozval amerického vizionára, aby sa prišiel pozrieť, ako to aktuálne vyzerá na Ukrajine, informuje portál Živé.sk na základe informácií TASR.
Príďte sa pozrieť a potom rozprávajte
„Myslím si, že buď naňho má niekto vplyv, alebo si nejakým spôsobom vyvodzuje závery sám,“ povedal Zelenskyj počas video rozhovoru s účastníkmi konferencie DealBook, ktorú organizuje The New York Times. „Ak chcete pochopiť, čo tu Rusko urobilo, príďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastné oči. A potom nám poviete, ako túto vojnu ukončiť, kto ju začal a kedy ju možno ukončiť,“ doplnil.
Či už Musk pozvanie prijme alebo nie, treba uznať, že pre Ukrajinu neurobil málo, a to aj napriek tejto „roztržke“. V tejto súvislosti možno opäť spomenúť pripojenie internetu Starlink, ktoré pomáha ukrajinským ozbrojeným silám komunikovať aj za hranicami Ruskom okupovaných oblastí. Okrem toho internet umožňuje pripojenie prieskumných dronov, ktoré dokážu určovať polohu nepriateľských vojenských jednotiek.