Ak predávate svoj telefón, notebook, počítač alebo čokoľvek iné, čo by mohlo obsahovať vaše citlivé údaje, poriadne sa presvedčte, že ste ich z nich dôkladne odstránili. To je zlaté pravidlo, ktoré by mali vedieť všetci, no ako sa ukazuje, opak je pravdou.
Tie najcitlivejšie dáta sa totiž skutočne ocitli v nesprávnych, no našťastie zodpovedných rukách. Bezpečnostný výskumník Matthias Marx zo skupiny Chaos Computer Club (CCC) si v internetovej aukcii na eBayi kúpil šesť armádnych biometrických čítačiek. Jeho cieľom bolo analyzovať zariadenia s účelom odhalenia možných slabín. To bolo v očiach výskumníkov veľmi dôležité, keďže niekoľko kusov čítačiek sa dostalo aj do rúk Talibanu.
Armádna čítačka plná odtlačkov a skenov dúhoviek
Ak si myslíte, že jedna takáto armádna čítačka je drahá, na eBayi sa predávali za 68 dolárov (76,70 € s DPH). Zariadenie Secure Enrollment Kit – SEEK II v sebe skrývala mnohé tajomstvá, ktoré vôbec nebolo ťažké odhaliť. V čítačke totiž ostala pamäťová karta, ktorá obsahovala mená, národnosti, fotografie, odtlačky prstov a skeny dúhoviek celkovo 2 632 osôb. Väčšina z nich pochádzala z Afganistanu a Iraku.
Medzi naskenovanými ľuďmi sa nachádzali aj známi teroristi, hľadaní zločinci či jednotlivci spolupracujúci so Spojenými štátmi americkými. Drvivú väčšinu však tvorili úplne bežní ľudia, ktorých armáda kontrolovala na jednom zo stanovíšť.
Aj údaje personálu armády
V druhej čítačke sa naopak nachádzali odtlačky prstov a skeny dúhoviek samotného personálu americkej armády. Nechýbali ani fotky, detailné popisy a ďalšie informácie, ktoré presne identifikovali jednotlivé osoby. Ak by sa dostali do rúk teroristických organizácií, predstavovalo by to veľký problém.
Momentálne nie je úplne jasné, ako sa zariadenia využité v teréne dostali na eBay a tiež nie je jasné, koľkými rukami už od roku 2012, keď boli naposledy použité neďaleko Kandaháru v Afganistane, prešli. Jeden z predajcov pritom hovoril o tom, že zariadenie získal v oficiálnej aukcii vládneho vybavenia a nebol si vedomý toho, že by sa v čítačke nachádzala pamäťová karta.
Ministerstvo obrany už prejavilo záujem získať zariadenia späť a podrobiť ich detailnej analýze s cieľom potvrdiť pravosť údajov.