Sektor energetiky zaznamenal kľúčový úspech. Americkým vedcom sa vôbec po prvýkrát v histórii podarilo uskutočniť jadrovú fúziu, ktorá vyprodukovala viac energie, než koľko bolo jej bolo spotrebovanej v samotnom procese. Podľa odborníkov ide o obrovský krok smerom k udržateľnej energetike, píše denník Pravda na základe informácií ČTK.
V prvej „ziskovej“ jadrovej fúzii sa malo odborníkom podariť vyprodukovať približne 2,5 megajoulov (MJ) energie, čo má byť o 20 % viac, než koľko sa pri fúzii spotrebovalo. Americké ministerstvo energetiky zatiaľ nezverejnilo podrobnejšie informácie. Údajne však bude túto metódu získavania energie na priemyselnej úrovni možné stabilne používať až o desať a viac rokov. Dovtedy sa podrobí mnohým ďalším analýzam a pokusom.
Odborníci s oficiálnym oznámením úspechu zatiaľ čakajú. Experiment je stále v procese prieskumu, nakoľko počas reakcie bolo zničených niekoľko meracích prístrojov.
Efektívny zdroj bezemisnej energie
V prípade potvrdenia úspechu pôjde o revolučný krok v snahe vytvoriť efektívnu a spoľahlivú infraštruktúru udržateľnej, respektíve uhlíkovo neutrálnej energetiky. O jadrovú fúziu sa v nemalej miere zaujíma aj administratíva amerického prezidenta Joea Bidena, ktorá má v úmysle do ďalších výskumov investovať nemalé finančné čiastky.
Jadrová fúzia v kocke
Jadrovú fúziu možno považovať za presný opak jadrového štiepenia, ktoré prebieha v jadrových elektrárňach. V procese fúzie sa dve (alebo viac) kladne nabité jadrá dostávajú do tesnej blízkosti, čo eventuálne vedie k ich zlúčeniu. Ak by sme pri jadrovej fúzii dokázali namiesto utrácania energiu vyrábať, mohla by predstavovať výdatný zdroj, ktorý by pomohol naplniť ambície plánov ako Fit for 55 či Green New Deal.