Hoci sa vojna na Ukrajine podľa oficiálnych dátumov začala koncom februára 2022, neoficiálne trvá oveľa dlhšie, a to nielen v skutočnom svete, ale aj v tom virtuálnom. Je však pravda, že najintenzívnejší bol pre Ukrajinu práve posledný rok.
Svedčia o tom nielen voľne dostupné informácie či politické prejavy, ale aj štatistiky ukrajinských bezpečnostných inštitúcií. S jednou takou štatistikou po novom prichádza Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU). Tá mala počas 2022 zneutralizovať niekoľko tisíc kybernetických útokov smerovaných na Ukrajinu. V pondelok to oznámil Iľľa Viťuk, predstaviteľ SBU, píše portál Živé.sk na základe informácií TASR.
Ukrajina má dobrý tréning
Z hľadiska kybernetiky bola Ukrajina na ruský útok pripravená. Má totiž za sebou viac ako 8 rokov skúseností s hybridnou vojnou. „V čase (ruskej) invázie sme už boli pripravení na najhoršie scenáre,“ vysvetľuje Viťuk. „Masívne kybernetické útoky, ktoré sme odrazili v januári a vo februári, sa stali ďalším výcvikom pred inváziou.“
Ukrajina tak čelí kybernetickým útokom už dlhšie. Tento rok ich však bolo viac ako kedykoľvek predtým. Zatiaľ čo v roku 2021 sa Ukrajina stala terčom 1 400 kybernetických útokov, v tomto roku ich bolo až 4 500, teda viac než 3-násobne viac.
Vyše 10 útokov za deň
Viťuk tvrdí, že v súčasnosti Ukrajina čelí okolo 10 kybernetickým útokom denne. Najčastejšie majú cieliť na energetiku, logistiku, vojenské zariadenia, vládne databázy a informačné centrá. Našťastie, ukrajinská bezpečnosť väčšinu z nich odrazí.
„Riziká a hrozby monitorujeme v reálnom čase, 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Väčšinu hackerov z ruských špeciálnych služieb pracujúcich proti nám poznáme podľa mena. Pracujeme na ich zdokumentovaní,“ hovorí Viťuk.