Elon Musk je bez akýchkoľvek pochýb jednou z najznámejších osobností na svete, čo znamená, že má veľmi široké a rozmanité publikum. Niektorí ho odsudzujú, niektorí ho obdivujú, niektorí ho sledujú len letmo, niektorí sledujú jeho každý krok. A to doslova.
Elon Musk je najbohatší muž na svete a šéf niekoľkých významných spoločností, a preto trávi veľkú časť svojho času cestovaním. Na prepravu pritom zvyčajne využíva svoje súkromné lietadlo. A práve tu vstupuje do hry Jack Sweeney, študent, ktorý sa naprieč verejnosťou stal známy tým, že priebežne informuje o relatívne presnej polohe Muskovho tryskáču. Ak vám toto meno nič nehovorí, možno mladíka poznáte pod prezývkou, respektíve kontom Elonjet.
Pochopiteľne, Musk nie je veľkým fanúšikom tohto nekonvenčného projektu. Sweeney pôvodne vystupoval predovšetkým na Twitteri. Avšak po tom, čo Musk usadol na pozíciu šéfa spoločnosti, prišiel o všetky svoje kontá. Dokopy ich mal mať viac ako 30, píše Business Insider.
„Twitter bol mojou hlavnou platformou, keďže som mal 500 000 sledovateľov, avšak moje účty rastú aj na iných platformách,“ hovorí Sweeney. „Na iných platformách nemusím dodržiavať Muskove pravidlá.“
Musk však neostal len pri vykázaní Sweeneyho z Twitteru. V stredu mu pohrozil, že ho poženie pred súd. Zverejňovanie informácií o Muskovej aktuálnej polohe malo totiž viesť k tomu, že sa k autu, v ktorom sa viezol jeden z jeho synov, priblížil „šialený stalker“.
„Nemyslím si, že by môj účet Elonjet mohol priviesť „šialeného stalkera“ k jeho autu,“ argumentuje Sweeney. „Sledujem jeho lietadlo, nie auto, takže v tom nevidím žiadnu súvislosť.“ Sweeney taktiež tvrdí, že aj napriek početným hrozbám a zákazom neplánuje prestať so sledovaním Muskovho súkromného lietadla.
Sledovať môžete aj vy
Ak máte záujem sledovať Muskove pracovné cesty, konto Elonjet môžete aktuálne nájsť napríklad na sieti Mastodon, ktorá vyzerá a funguje podobne ako Twitter. Príspevky môžete vidieť dokonca aj bez registrácie vlastného konta.
Ako to funguje?
Ako to Sweeney dokáže? Princíp nie je až tak náročný na pochopenie. Polohu Muskovho súkromného lietadla môže sledovať v podstate ktokoľvek. Ako informuje portál Živě.cz, každý jeho tryskáč je vybavený rádiovým transpondérom, ktorý automaticky komunikuje so sekundárnym prehľadovým radarom (SSR) používaným pri riadení letovej prevádzky.
Akonáhle lietadlo zachytí pulz z pozemnej stanice, transpondér nachádzajúci sa na palube na ňu obratom odpovedá. Háčik je v tom, že správa, ktorú transpondér odosiela, nie je nijak šifrovaná. A čo navyše, jej signál je tak silný, že ho dokáže zachytiť aj malá anténa namontovaná na streche domu či balkóne.
Takáto anténa však má aj svoje limity, a preto Sweeney čerpá údaje aj od centrál rádiových sietí. Týmito centrálami sú napríklad Flightradar 24, FlightAware, ADS-B Exchange či RadarBox. Niektoré z nich na základe zozbieraných dát vytvárajú aj mapu, na ktorej možno vidieť pohyb všetkých zachytených lietadiel.
Problémom je, že väčšina z týchto platforiem je značne cenzurovaná, teda až na jednu – ADS-B Exchange. Tá dokonca na svojej stránke uvádza, že hoci prijíma žiadosti o odstránenie lietadiel z mapy, je takmer isté, že im nevyhovie. A práve preto je táto platforma jedným zo Sweeneyho hlavných zdrojov.