Veľká Británia pracuje na unikátnom výtvore, ktorým v relatívne blízkej budúcnosti obohatí svoj arzenál vzdušných zbraní. Reč je o stíhačke Tempest schopnej využívať umelú inteligenciu (AI), ktorá v prípade potreby dokáže nahradiť pilota. Okrem toho bude vedieť kooperovať aj s autonómnymi dronmi. Téme sa venuje český spravodajský web ČT24.
O oznámenie vývoja tejto stíhačky, ktorá jedného dňa môže byť klenotom britských vzdušných síl, sa postaral britský premiér Rishi Sunak. „Sme jednou z mála krajín na svete, ktorá je schopná zostrojiť technologicky vyspelé stíhacie lietadlá. To je dôležité, pretože to znamená, že môžeme udržať našu krajinu v bezpečí pred novými hrozbami, ktorým čelíme,“ oznámil na pôde základne Royal Air Force (RAF).
Londýn na projekte spolupracuje s Talianskom a Japonskom. Jedným z dôvodov sú vysoké finančné náklady na vývoj. „Dnes spolupracujeme s Talianskom a Japonskom, s dvomi z našich najbližších spojencov, s ktorými zostrojíme novú generáciu lietadiel,“ hovorí britský premiér. Ruku k dielu priloží aj najväčšia európska zbrojovka. Čo sa týka motorov, na tých sa budú spoločne podieľať všetky tri zahrnuté krajiny.
Výbava, aká sa len tak nevidí
Jednou z hlavných čŕt tohto stíhacieho lietadla je schopnosť využívať umelú inteligenciu. Tá môže napríklad kontinuálne monitorovať hladinu stresu pilota v prípade potreby, teda ak sa hladina vyšplhá príliš vysoko, ho v riadení lietadla nahradiť.
Tempest má patriť medzi najmodernejšie bojové lietadlá na svete. Preto bude okrem umelej inteligencie vybavený aj hypersonickými strelami, zbraňami so smerovou energiou či autonómnymi dronmi.
Najvyšší čas na upgrade
Rozhodnutie Británie spustiť vývoj novej generácie stíhacích lietadiel bolo viac-menej len otázkou času. Doposiaľ sa britské vzdušné sily do veľkej miery spoliehali na už dosluhujúce stíhacie lietadlá Eurofighter Typhoon, s ktorých vývojom sa začalo ešte v priebehu studenej vojny. Naposledy sa tieto stíhačky pustili do akcie ešte v roku 2011, pričom už vtedy išlo o dosť zastaranú technológiu.
Tempest však čaká ešte celkom dlhá cesta. Podľa aktuálnych predpovedí bude môcť byť nová stíhačka plne nasadená v roku 2035.