Vojna na Ukrajine silno ovplyvňuje celú Európu. Sankcie, ktoré Európska únia (EÚ) uvalila na Rusko, viedli k obmedzeniu dodávok zemného plynu, čo sa okamžite pretavilo do obáv z toho, ako prežijeme zimu. Niektorí si zachovávajú pozitívny náhľad a veria, že najbližšie mesiace ubehnú bez väčších komplikácií. Iní zase tvrdia, že Európu čaká veľmi krušné obdobie.
Medzi „skeptikov“ patrí napríklad aj Rakúsko. Ako píše portál Al Mayadeen English, Klaudia Tannerová, rakúska ministerka obrany, v utorok uviedla, že kvôli vojne na Ukrajine budú niektoré časti EÚ čeliť výpadkom elektrickej energie. Vraj je to len otázka času.
„Riziko výpadkov elektrickej energie v niektorých častiach EÚ je veľmi vysoká. Otázkou nie je, či sa vyskytnú, ale kedy sa vyskytnú. Rakúsko a Európa sa musia pripraviť na výpadky elektrickej energie,“ povedala Tannerová pre nemecký magazín Die Welt. Dodala, že hrozbou pre európsku energetickú infraštruktúru sú aj kybernetické útoky ruských hackerov.
Viedeň sa podľa Tannerovej na takúto krízu pripravuje už dlhšie. Pred možným výpadkami energie varuje občanov približne dva roky. Okrem iného tlačí a šíri informačné letáky, ktoré obsahujú rady, ako sa treba správať v prípade výpadku.
Ani Nemecko neskrýva obavy
Ružové vyhliadky nemá ani Nemecko. Wolfgang Kubicki, poslanec Nemeckého spolkového snemu, varoval, že ak Nemecko nezačne riešiť prebiehajúcu krízu a nestabilizuje svoju finančnú politiku, stane sa z neho nefunkčný a zbankrotovaný štát.
Klaus Ernst, nemecký ľavicový politik, ešte v septembri prehlásil, že ekonomické sankcie by mali uškodiť viac Rusku ako Európe. Stal sa ale presný opak. „Uložili sme už sedem balíkov sankcií a Gazprom stále dosahuje rekordné zisky. Okrem toho nám hrozí vlna bankrotov. Preto s Ruskom treba rokovať s otvorenou mysľou.“
Drahšie energie, vysoká inflácia
Efekty sankcií však nepociťujú len Rakúsko a Nemecko. Cíti ich celá Európa vrátane Slovenska. Drahšie energie sa premietajú napríklad aj do inflácie, ktorá u nás v novembri dosiahla až 15,4 %.
Predikcie rakúskej ministerky sú hrozivé a žiaľ aj celkom reálne. Na druhú stranu, nájdu sa aj predpovede, podľa ktorých má Európa dostatok zásob na to, aby zimné mesiace prebehli bez obmedzení či odstávok.