Umelá inteligencia (AI) je z roka na rok šikovnejšia a vplyvnejšia. Hoci si to veľmi často neuvedomujeme, väčšina z nás využíva určitú formu AI na dennej báze. Stačí, keď sa pozriete na svoj smartfón. Existujú však aj vyspelejšie podoby AI. Exemplárnym príkladom môže byť nový dialógový systém ChatGPT, o ktorého vznik sa postarala renomovaná spoločnosť OpenAI.
Práve o ChatGPT bude tento článok. AI má totiž za sebou svoj úplne prvý rozhovor so Slovákmi. Konkrétne ho viedla s Pavlom Perdíkom, generálnym riaditeľom bratislavskej spoločnosti BRACKETS by TRIAD, ktorá sa zaoberá vývojom softvérových riešení na mieru. Perdík sa AI pýtal na rôzne zaujímavé témy, vrátane teórie plochej Zeme, emócií či zmysle života.
Prekvapivo pokročilá
„Moje prvé podnety sa týkali kvantovej mechaniky a teórie relativity. Stačilo však len zopár pokusov na to, aby som pochopil, že úroveň správnosti odpovedí AI je až nudne vysoká. Rozhodli sme sa preto pustiť do hlbšieho rozhovoru, troška to okoreniť a nájsť hranice AI,“ hovorí Perdík.
Nový systém od OpenAI je vraj natoľko pokročilý, že ho možno požiadať nielen o odpoveď na konkrétnu otázku, ale aj na spôsob, akým má danú odpoveď podať. Napríklad ju môžete poprosiť o to, aby vám v slovoslede Yodu z Hviezdnych vojen vysvetlila, ako funguje gravitácia.
„Odpovede ChatGPT mi pripadali prirodzené, lexikálne aj sémanticky správne a naozaj na mňa urobili dojem. Systém dokonca dokázal zachovať kontext. Pochopil, keď som chcel reflektovať na predchádzajúcu odpoveď a pokračovať v diskusii,“ vysvetľuje Perdík.
AI, ktorá má skutočne vlastný názor
Čo sa týka otázky zmyslu života a vesmíru, AI odpovedala prekvapivo „dospelo“. Podľa jej názoru ide o vec osobného presvedčenia a názoru. „V knihe Stopárov sprievodca galaxiou tvrdí postava Hlbina Myslenia, že odpoveď na túto otázku je 42. Ide však o vymyslenú odpoveď, ktorá nemusí odrážať skutočnú pravdu alebo poznanie. Konečná odpoveď na túto otázku sa možno nedá spoznať a je možné, že je na každom jednotlivcovi, aby sa rozhodol, akej odpovedi bude veriť,“ hovorí AI.
AI odpovedala zaujímavo aj na otázku týkajúcu sa teórie plochej Zeme. Uviedla hneď tri argumenty, ktoré túto teóriu potvrdzujú. Dodala však, že je dôležité si uvedomiť, že vedecká komunita sa takmer jednohlasne zhoduje na presvedčení, že Zem nie je plochá, ale sférická. „O tom, že je Zem guľatá, existuje množstvo dôkazov z rôznych oblastí výskumu, či už ide o astronómiu, geológiu alebo fyziku. Tu sú však tri argumenty, ktoré predkladajú ľudia, ktorí veria v plochú Zem:
- Zem vyzerá plocho. Z našich každodenných skúseností Zem naozaj pôsobí plocho. Keď sa pozrieme doďaleka, vyzerá to, že krajina sa do diaľky rozprestiera ako plochá rovina.
- V Biblii sa spomína, že Zem je plochá. Niektorí ľudia veria, že Biblia – kniha, ktorá je kresťanmi považovaná za svätú – naznačuje, že Zem je plochá. V starom zákone sa, napríklad, píše: „On je to, ktorý sedí nad kruhom zeme“ (Izaiáš 40:22), čo si niektorí ľudia vysvetľujú ako dôkaz toho, že Zem je plochá a kruhovitá.
- Koncept guľatej Zeme je konšpirácia. Niektorí plochozemci veria, že myšlienka guľatej Zeme je konšpirácia a že dôkazy podporujúce guľatosť Zeme sú falošné alebo zmanipulované za účelom oklamať verejnosť. Tvrdia, že konšpiráciu podporujú vedci, vlády aj iné inštitúcie, ktoré sa snažia pravdu o plochej Zemi pred verejnosťou utajiť,“ zhrnula AI.
Tento rozhovor je jedným z mnohých dôkazov toho, že AI od svojho vzniku ušla obrovský kus cesty. Dnes sa s ňou ľudia môžu rozprávať nielen o typických a ľahko dohľadateľných otázkach, ale aj o hlbších témach, na ktoré neexistujú objektívne odpovede. Je to naozaj veľmi zaujímavé, no aj celkom strašidelné.
Ak vás rozhovor medzi Pavlom Perdíkom a ChatGPT zaujal, môžete si o ňom podrobnejšie prečítať na tomto linku.
Zdroj: TS