Rakovina je jedna z chorôb, ktorá je tu síce s nami už veľmi dlho, no ani dnes nepoznáme zaručený spôsob na jej liečbu. Podľa všetkého sa k nemu však postupne približujeme. Dôkazom je muž, ktorému doktori diagnostikovali agresívnu formu rakoviny a oznámili mu, že mu zostáva rok života. Mýlili sa. Z rakoviny sa vyliečil, a to vďaka experimentálnej liečbe. Téme sa venuje The Guardian.
Týmto mužom je Robert Glynn, 51-ročný zvárač z Worsley v Spojenom kráľovstve. Sám uviedol, že už „by tu nebol“, keby neholo imunoterapickej štúdie, ktorú mala pod záštitou britská nadácia Christie NHS Foundation Trust.
Glynnovi doktori diagnostikovali rakovinu žlčových ciest, a to len deň pred jeho 49. narodeninami. Táto forma rakoviny spôsobuje, že bunky vystieľajúce žlčové cesty sa nadmerne množia a rastú. Kým si vypočul hrozivú diagnózu, rakovina sa stihla rozšíriť do nadobličiek a pečene. Nádory boli príliš v pokročilom štádiu na to, aby mohli byť vyoperované. Doktori mu túto smutnú správu oznámili s tým, že mu ostáva približne len rok života.
Experiment s úžasným výsledkom
Spásou sa pre Glynna stala spomenutá nadácia Christie NHS Foundation Trust. Tá ho totiž uznala ako vhodného kandidáta pre liečbu pomocou lieku, ktorý už bol schválený na použitie pri liečbe rakoviny pľúc, obličiek a pažeráka. Odborníci na základe analýzy Glynnovej diagnózy vyhodnotili, že mal veľký počet genetických mutácií v bunkách, na základe čoho predpokladali, že jeho telo bude mať na liečbu pozitívnu odpoveď. A nemýlili sa.
Vďaka liečbe sa nádor v pečeni zmenšil z 12 cm na 2,6 cm, pričom nádor v nadobličkách sa zmenšil zo 7 cm na 4,1 cm. To bolo dosť na to, aby Glynn mohol podstúpiť operáciu.
Našli len mŕtve tkanivo
Doktori však počas zákroku natrafili len na mŕtve tkanivo, čo znamenalo jediné – liečba zneškodnila všetky rakovinové bunky. „Nenašli vôbec žiadne aktívne rakovinové bunky. Nádory testovali dvakrát, lebo tomu nemohli uveriť,“ povadl Glynn. „Jedna zo sestier v Christie povedala, že je to zázrak. Nemám rád toto slovo – som len obyčajný chlap – ale určite je to pozoruhodné.“
Tento ohromný úspech podnietil vznik nových štúdií s ďalšími pacientmi v nádeji nájsť spoľahlivý spôsob na liečbu rakoviny žlčovodov. Účinnosť však nezávisí len od samotnej liečby. „Väčšina pacientov s touto diagnózou nemá v rakovinových bunkách toľko mutácií, takže liečba nebude (vždy) taká účinná. Zdôrazňuje to však význam personalizovanej medicíny,“ uviedol Juan Valle, konzultant onkológie v Christe NHS Foundation Trust.