Európska únia (EÚ) nielenže chce, ale v podstate aj musí byť zelenšia, ak chce dodržať podmienky stanovené dohodou Fit for 55. Táto dohoda má za cieľ zredukovať objem emisií skleníkových plynov o 55 % do roku 2030. Únia na dosiahnutie tohto cieľa už dlhšie používa široké spektrum nástrojov. Teraz predstavuje ďalší.
Po novom chce EÚ ešte tvrdšie zakročiť proti miere, akou obyvatelia členských štátov generujú plastový odpad. Podľa nového návrhu nariadenia, ktoré bolo zverejnené v stredu, môžu byť v celej Európe zakázané jednorazové plastové poháre aj malé „hotelové“ šampóny, píše The Guardian. Okrem toho blok navrhuje zaviesť povinné systémy pre zálohovanie a návratnosť jednorazových fliaš od nápojov, vrátane plechoviek, ako aj zákaz balenia malých predmetov do neprimerane veľkých krabíc. Ten sa má týkať predovšetkým obchodov s elektronikou.
Príliš veľa „nových“ materiálov
Podľa odhadov úradníkov EÚ sa v baleniach používa približne 40 % nového plastu a 50 % nového papiera, čo predstavuje obrovské množstvo nadbytočného odpadu. Taktiež to z Európy robí jedného z najväčších spotrebiteľov čerstvých materiálov. Cieľom predmetného návrhu má byť atakovanie práve tohto problému.
Boj EÚ proti plastom nie je žiadnou prelomovou novinkou. Už v roku 2019 prijala zákon o zákaze používania jednorazových výrobkov, ako sú napríklad plastové slamky, príbory a podobne. To ale nestačí. Podľa súčasnej analýzy priemerný Európan ročne vyprodukuje až 180 kg obalového odpadu. A ak EÚ nezakročí, toto množstvo môže do roku 2030 vzrásť o ďalších 19 %.
Menšie balenia, nižšia spotreba
EÚ chce, aby členské štáty do roku 2040 znížili produkciu plastového odpadu o 15 % na obyvateľa, konkrétne v porovnaní s údajmi z roku 2018. Jedným z najlepších spôsobov, ako to docieliť, je maximalizácia recyklácie a optimalizácia balení. Napríklad obchodom s elektronikou môže byť udelená podmienka, aby veľkosť „prázdneho priestoru“ v baleniach predstavovala maximálne 40 % v pomere k objemu výrobku.
Ďalej chce úplne eliminovať používanie materiálov, ktorým sa „dá vyhnúť“. Sem spadajú napríklad už spomenuté jednorazové plastové poháre a tuby od malých šampónov, no taktiež aj jednorazové obaly pre ovocie či zeleninu.
Ovplyvnené by bolo aj gastro
Pochopiteľne, návrh sa dotýka aj gastro priemyslu. Ak bude nariadenie ratifikované, reštaurácie budú do roku 2040 musieť aspoň 40 % jedla na donášku doručovať v znovu použiteľných alebo naplniteľných obaloch. Podobná podmienka by teda platila aj pre nápoje.
„Spôsob balenia tovaru môže byť a mal by byť oveľa lepší,“ povedal Frans Timmermans, výkonný podpredseda Európskej komisie (EK). „Takéto neprimerané balenie čoraz viac poškodzuje naše životné prostredie. Opakovane použiteľné obaly sú pre životné prostredie lepšie ako jednorazové varianty.“
Napokon chce EÚ zatočiť aj s akýmikoľvek nejasnosťami týkajúcimi sa recyklácie. V tomto ohľade navrhuje zavedenie harmonizovaného označenia košov, aby spotrebitelia jednoduchšie poznali, čo kam patrí.