Americkým vedcom sa vôbec po prvýkrát v histórii podarilo uskutočniť jadrovú fúziu so ziskom energie. To znamená, že fúzia vyprodukovala viac energie ako spotrebovala. No aj keď ide o revolučný úspech, podľa viacerých odborníkov toto riešenie nie je odpoveďou na aktuálne ekologické otázky. Energia z jadrovej fúzie vraj bude na komerčné použitie pripravená až o 25 rokov.
Vedcom mali počas predmetnej fúzie vygenerovať približne 2,5 megajoulov (MJ) energie, teda o 20 % viac, než koľko sa jej v procese spotrebovalo. Pre vedeckú komunitu tento úspech predstavuje ďalší krok smerom k vytvoreniu efektívnej a spoľahlivej infraštruktúry udržateľnej energetiky. V nemalej miere sa o ňu zaujíma aj Joe Biden, súčasný americký prezident. Jeho administratíva má do ďalších výskumov investovať nemalé finančné čiastky.
Nemáme čas
Mnohí fúziu velebia, no nájdu sa aj kritici, ktorí sa na vec pozerajú z trochu inej perspektívy. Fúziu síce priamo neodsudzujú, no poukazujú na skutočnosť, že táto forma získavania energie bude na komerčné použitie pripravená až o 25 rokov, čo je dosť neskoro. Za ten čas môže ľudstvo vybudovať dostatok solárnych, veterných a vodných elektrární na to, aby obnoviteľnú energiu využíval celý svet. Téme sa venuje The Guardian.
Nájdu sa aj iné hrozby
Čas však v tomto prípade nie je jediným nepriateľom. Kritici ďalej tvrdia, že laserová fúzia môže vyprodukovať plutónium-239, urán-235 a urán-233, respektíve látky, ktoré sú použiteľné na výrobu jadrových. Okrem toho môže fúzia vyprodukovať trícium, čo je forma ťažkého vodíka, ktorá sa využíva na zvýšenie sily explózií. Táto látka nachádza uplatnenie napríklad pri konštruovaní raketových hlavíc.
Konať treba okamžite
Inými slovami, energia z fúzie je obrovský úspech, no nateraz je nám na nič. Potrvá ešte mnoho rokov, kým sa tento spôsob získavanie energie vyvinie natoľko, aby sme ho mohli plnohodnotne využívať. Problémom je, že toľko času nemáme. Teplota klímy rapídne rastie, čo znamená, že konať treba čo najrýchlejšie.