Elon Musk od svojho nástupu na pozíciu šéfa Twitteru učinil niekoľko zaujímavých rozhodnutí. A zdá sa, že túto šnúru len tak nepretrhne. V pondelok totižto oficiálne rozpustil Radu pre budovanie dôvery a bezpečnosti, ktorá zohrávala kľúčovú úlohu v boji proti nenávistným prejavom či iným formám škodlivého obsahu, ktorý na sociálnych sieťach nemá čo hľadať.
Rada pre budovanie dôvery a bezpečnosti vznikla ešte v roku 2016, pričom až do včerajšieho večera pozostávala z približne 100 nezávislých výskumníkov a aktivistov v oblasti ľudských práv. Rada sa zameriavala na riešenie nielen nenávistných prejavov, ale napríklad aj problematiku sexuálneho zneužívania detí či samovrážd.
V pondelok večer mala Rada naplánované stretnutie so zástupcami spoločnosti Twitter. Krátko pred jeho začiatkom však členovia Rady obdržali e-mail, ktorý informoval o jej rozpustení, informuje server TechCrunch. Netrvalo dlho a snímky tohto e-mailu začali kolovať po internete.
Musk hľadá „vhodnejší“ orgán
Nakoľko išlo o istú formu výpovede, štruktúra e-mailu bola veľmi formálna. Jeho odkaz bol však relatívne prostý. Twitter na čele s Elonom Muskom je toho názoru, že Rada „nie je najlepším orgánom“ na spracúvanie vonkajších názorov ohľadne produktovej a politickej stratégie spoločnosti. V správe síce stojí, že jej nápady budú aj naďalej vítané, nikde sa však nepíše o tom, do akej miery budú brané do úvahy.
Toto rozhodnutie zo strany Twitteru prichádza približne týždeň po tom, ako z Rady pre budovanie dôvery a bezpečnosti odstúpili traja kľúčoví členovia. Tí v liste sprevádzajúcom svoj odchod uviedli, že Elon Musk dlhodobo ignoroval podnety Rady, a to aj napriek tomu, že bezpečnosť presadzoval ako jednu zo svojich najväčších priorít.
„Vznik tejto Rady predstavoval záväzok Twitteru odkloniť sa od prístupu zameraného na USA a upriamiť pozornosť na bezpečnosť používateľov, silnejšiu spoluprácu naprieč regiónmi, ako aj dôležitosť mať v bezpečnostnom tíme vysoko kvalifikovaných ľudí,“ stálo v liste. „Ten posledný záväzok už nie je viditeľný, nakoľko sa Twitter rozhodol spoliehať sa na automatické moderovanie obsahu. Algoritmické systémy môžu pri ochrane používateľov pred neustále sa vyvíjajúcim zneužívaním a nenávistnými prejavmi fungovať len dovtedy, kým nevzniknú detekovateľné vzorce.“
Musk krátko po tom, čo usadol na kreslo šéfa Twitteru, prehlásil, že má v úmysle vytvoriť novú radu pre moderovanie obsahu. Doposiaľ však v tejto oblasti nebol zaznamenaný žiadny posun.