Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) 1. decembra začalo vydávať nové občianske preukazy s biometrickými údajmi. No hoci ide o veľkú a dôležitú novinku, mnohí stále nevedia, prečo takéto občianske preukazy vôbec vznikli a v čom spočívajú ich výhody.
Čo je to biometrický občiansky preukaz?
Biometrický občiansky preukaz možno poňať ako vylepšenú verziu doterajších občianskych preukazov. Pri tých sme si zvykli, že všetky kľúčové údaje sú zapísané v podobe textu. Pri biometrických občianskych preukazoch text nahrádza čip. Zapisuje sa doň krstné meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, pohlavie, štátne občianstvo, adresa trvalého pobytu, číslo preukazu aj platnosť.
Pre účely verifikácie sa do čipu ďalej zapisujú aj snímky tváre a odtlačky dvoch prstov. Nie však vo forme obrázkov, ale biometrických dát.
Je bezpečný?
Bezpečnosť, respektíve maximálna ochrana osobných údajov, je jednou z hlavných priorít biometrických občianskych preukazov.
Možno sa pýtate, ako MV SR narába s uloženými fotografiami či odtlačkami prstov. Môžete zachovať pokoj, tieto údaje sa totiž neukladajú do žiadnych databáz. Ministerstvo ich z informačného systému odstráni v momente vystavenia dokladu. Prikazuje to nariadenie Európskej únie (EÚ) o posilnení bezpečnosti dokladov, ktoré zamedzuje tvorbu databáz s odtlačkami prstov.
Biometrický občiansky preukaz má taktiež nový dizajn s duálnym rozhraním a množstvom bezpečnostných prvkov. Sem možno zaradiť napríklad reliéfne štruktúry prekrývajúce povinné súčasti dokladu, čím sa znižuje riziko sfalšovania. Okrem toho je doň implementovaný aj mechanizmus aktívnej a pasívnej autentifikácie, čo držiteľa chráni proti pozmeňovaniu a kopírovaniu uložených údajov, vrátane biometrie. Tieto údaje pritom dokážu čítať len oprávnené osoby, ako napríklad polícia.
Prečo vlastne vznikol?
Odpoveďou na túto otázku je už spomenuté nariadenie EÚ o posilnení bezpečnosti dokladov. Toto nariadenie prikazuje, aby každý doklad totožnosti vydaný v EÚ od augusta 2031 obsahoval biometrické údaje.
EÚ k tomuto kroku pristúpila po zistení, že približne 75 % falošných dokladov zachytených na jej vonkajších a vnútorných hraniciach tvorili doklady vydané členskými štátmi únie. Biometrické občianske preukazy vďaka svojim bezpečnostným prvkom poskytujú verejným orgánom aj súkromným subjektom dodatočné záruky. Inými slovami – môžu sa viac spoľahnúť na pravosť preukazov totožnosti vydaných členskými štátmi Únie.
Okrem toho môžu nové preukazy obmedziť pohyb nelegálnych migrantov, hľadaných osôb či teroristov po schengenskom priestore. Proces identifikácie osôb na hraniciach je vďaka biometrickým občianskym preukazom oveľa jednoduchší a spoľahlivejší.
Aké sú ďalšie výhody?
Biometrické občianske preukazy prinášajú nejaké tie benefity aj z hľadiska pohodlnosti. Na rozdiel od doterajších preukazov ich možno používať aj bez čítačky, podobne ako pri bezkontaktných platbách prostredníctvom NFC. K dispozícii je aj možnosť používania e-služieb cez smartfón, vrátane kontroly biometrických údajov vo voľne prístupných aplikáciách. Až doposiaľ bola táto možnosť dostupná len pri navštívení oddelenia dokladov.
Čo s terajšími preukazmi?
MV SR upozorňuje, že nejde o plošnú výmenu občianskych preukazov. Aspoň zatiaľ. Doterajšie doklady tak ostávajú platné až do konca doby ich platnosti.
Kde si možno požiadať o nový preukaz?
O nový občiansky preukaz si môžu občania požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku. Doručiť si ho môžu nechať buď na dané oddelenie dokladov (alebo na oddelenie najbližšie k bydlisku či miestu výkonu práce), no k dispozícii je aj možnosť využitia kuriérskych služieb, ktoré preukaz doručia priamo do rúk žiadateľa.
Zhrnutie
Biometrické občianske vznikli predovšetkým kvôli posilneniu bezpečnosti a ochrany občanov. Tieto preukazy sú menej náchylné na zneužitie, nakoľko sú lepšie chránené ako typické občianske preukazy. Biometrické preukazy znižujú riziko falšovania nielen zo strany občanov Únie, ale aj zo strany migrantov. Okrem toho sú oveľa pohodlnejšie na používanie, a to najmä vďaka možnosti prepojenia s mobilnými aplikáciami.
Zdroj: MV SR (Facebook)