Koncesionárske poplatky musí v súčasnosti platiť takmer každý odberateľ elektriny. Vybrané peniaze slúžia predovšetkým na chod verejnoprávnej RTVS. Už čoskoro sa ale ich vyberanie ukončí, túto zmenu schválili poslanci narýchlo vo štvrtok.
Národná rada Slovenskej republiky o výsledku informovala na svojom webe. Zmena o poplatkoch prešla v pléne ako súčasť pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby. Dôvodom ich zrušenia ale môže byť aj podmienka Richarda Sulíka, bez ktorej nechcel podporiť schválenie štátneho rozpočtu. O zrušení poplatkov údajne neprebehla žiadna odborná debata.
Podľa poslancov je výber koncesionárskych poplatkov nespravodlivý a neetický. Dôvodom je, že ľudí zaväzuje prispievať na chod RTVS bez ohľadu na to, či ju využívajú alebo nie. Zrušenie poplatkov má nadobudnúť účinnosť od 1. júla 2023. Legislatíva pritom ráta aj s prechodnými ustanoveniami.
Čo bude s verejnoprávnou televíziou?
Zrušené koncesionárske poplatky môžu mať vplyv na chod RTVS, ktorá len nedávno prešla zmenou organizačnej štruktúry. Po novom bude financovaná príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške, ktorá sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie.
Šéf RTVS Ľuboš Machaj vyjadril obavy pre portál O médiách. Podľa neho je dôležité, aby nasledovala odborná diskusia a príprava legislatívy, aby sa nestalo, že nebudú mať dostatok prostriedkov na chod. Aktuálny rozpočet RTVS je zhruba vo výške 164 miliónov, pritom 83 miliónov získavajú z koncesionárskych poplatkov a zvyšných 81 miliónov od štátu.
Len nedávno musela RTVS zrušiť kanál Trojka a dôvodom boli práve financie. Ktovie, či rovnaký scenár nečaká aj zvyšné programy.