Spoločnosť Adobe sa odhodlala k veľkému kroku, ktorý môže do veľkej miery pretransformovať éru moderného umenia. Po novom totižto začala do svojej databázy prijímať obrázky vytvorené pomocou umelej inteligencie (AI). Tomuto účelu slúžia špecializované AI aplikácie, ako napríklad Stable Diffusion alebo DALL-E, píše 9to5Mac.
Adobe Stock možno ponímať ako veľké trhovisko s obrázkami, po ktorom koluje približne 320 miliónov rôznych príspevkov. Po novom medzi nimi nájdeme aj výtvory umelej inteligencie, ktoré si ľudia budú môcť v prípade záujmu zakúpiť.
Návrat k základnej otázke
Prvé generácie AI technológií vyvolávali mnoho otázok. Tou najväčšou však bolo, ako tieto technológie využívať čo najefektívnejšie, respektíve čo najviac správne. Adobe sa teraz k tejto otázke vrátilo a našlo na ňu odpoveď. Proces to však rozhodne nebol jednoduchý.
Mnohé ďalšie platformy predávajúce obrázky sa takéhoto kroku zatiaľ zdráhajú. A majú k tomu dobrý dôvod. Napríklad služba Getty Images odmietla poskytovať obrázky generované umelou inteligenciou, pretože sa obávala problémov v súvislosti s nárokmi na autorské práva.
Nová politika a systém označovania
Adobe si je potenciálnych problémov, ktoré môžu z jeho rozhodnutia vyplynúť, plne uvedomuje. Preto zaviedlo niekoľko nevyhnutných podmienok a pravidiel, ktoré musí spĺňať každý jeden výtvor generovaný umelou inteligenciou. Okrem iného musia byť správne označené.
Pre spoločnosť toto rozhodnutie predstavuje obrovský krok vpred. Takýto spôsob využitia AI umožní kreatívcom diverzifikovať svoje portfólia a posilniť svoju kreativitu, čo eventuálne môže viesť aj k vyšším zárobkom. Adobe tvrdí, že do budúcnosti plánuje túto technológiu implementovať aj do ďalších služieb, vrátane Creative Cloud a Photoshop.