Obavy ukrajinských ozbrojených síl o stabilite, resp. dostupnosti internetovej služby Starlink, boli opodstatnené. V uplynulom týždni totiž došlo k výpadku viac ako 1 300 terminálov využívaných pre príjem satelitného internetu, píše CNET.
Malé, ľahko prenosné terminály vyrobené spoločnosťou SpaceX sú ukrajinskou armádou všeobecne označované ako nenahraditeľný nástroj v boji proti okupačným vojskám Ruska. Armáde totiž umožnili ostať online aj vtedy, keď ruská armáda postupne zničila vysielače určené pre šírenie mobilného internetu.
Za Starlink už nechcel platiť
Nedávno bohužiaľ začali rásť obavy zo spoľahlivosti tohto systému. Musk na Twitteri oznámil, že chce ukončiť financovanie a túto váhu preniesť na americký Pentagon. Po vyhlásení miliardára prišli neplánované výpadky, ktoré ukrajinská armáda zaznamenala v blízkosti frontovej línie.
Spoločnosť SpaceX mala na financovanie Starlink na území Ukrajiny vynaložiť už viac ako 100 miliónov dolárov a podľa vyhlásenia Muska v tom už z finančných dôvodov nemôže pokračovať. Musk neskôr na Twitteri napísal: „Do čerta s tým, jednoducho budeme naďalej financovať ukrajinskú vládu zadarmo“.
Nedávny výpadok sa začal 24. októbra, pričom anonymný zdroj ho opísal ako „obrovský problém“ pre ukrajinskú armádu. Podľa zdroja mali byť terminály odpojené kvôli nedostatku finančných prostriedkov.
Výpadok sa týkal celkovo 1 300 terminálov, ktoré Ukrajina ešte v marci kúpila od britskej spoločnosti. SpaceX si za každý z 1 300 terminálov účtovala 2 500 dolárov mesačne, čím sa celkové náklady do septembra vyšplhali na takmer 20 miliónov dolárov.
Financovať Starlink je náročné aj pre veľké firmy a vlády
Na Ukrajine sa má nachádzať takmer 20 000 terminálov Starlink. Podľa SpaceX má byť väčšina úplne alebo čiastočne zakúpená z externých finančných prostriedkov. Finančné prostriedky majú pochádzať aj od vlád USA, Poľska a Spojeného kráľovstva.
Elon Musk začiatkom mesiaca uviedol, že z viac ako 25 000 terminálov, ktoré sú v súčasnosti na Ukrajine, majú vlády alebo súkromné osoby platiť za menej ako 11 000. „Pokračujeme v diskusiách o potrebách Ukrajiny v oblasti satelitnej komunikácie s Ukrajinou a spoločnosťami ako SpaceX a ďalšími,“ povedal novinárom brigádny generál Patrick Ryder.
Jedno je isté. Elon Musk v rukách drží veľmi dôležitý pomyselný kľúč nad tým, ako dobre, resp. zle môže byť vybavená ukrajinská armáda. Vo vypätej situácii preto musí vážiť každé jedno rozhodnutie, čím bohužiaľ nie je známy. Stačí sa pozrieť na príbeh toho, ako sa stal majiteľom sociálnej sieti Twitter.