Virtuálna platforma, ktorá stojí za aktivitami spojenými so sprostredkovaním platobných transakcií nákupov online, sa nazýva platobná brána. Tieto neviditeľné mechanizmy sa starajú o to, aby v momente tvorby nákupnej požiadavky začala bezpečná komunikácia medzi vaším webom, el. obchodom a bankou nakupujúceho.
Práve kvôli pokročilým komplexným systémom, dokážu platobné brány spravovať komunikáciu expresne, bezpečne a zároveň tak jednoducho, že nakupujúci ani nestihne zaznamenať, že daný „neviditeľný“ proces schvaľovania či zamietnutia platby prebehol, a to je želateľný stav, ktorý pre svoje podnikanie chcete. Nakupujúci nakupujú rýchlejšie, nemusia na nič čakať, nemusia sa nijako obmedzovať a tým pádom sa zvyšuje aj frekvencia platieb a s ňou aj spojený celkový obrat vášho podnikania.
Platobné brány podporujú rozličné platobné metódy, cez ktoré sa nákupy online realizujú. Vo všeobecnosti rozlišujeme metódy platieb tradičného charakteru – priame prevody z bankového účtu na bankový účet či platby prostredníctvom kreditnej karty a metódy platieb alternatívneho charakteru – kam patria napríklad kryptomeny či elektronické peňaženky. Dostupnosť rozličných platobných metód je pozitívnym signálom dobrej platobnej brány. Stratégia predaja a obchodu by mala prikladať dôležitosť výberu správneho typu platobnej brány a príslušných platobných metód, pre vašich zákazníkov.
Typy platobných brán, s ktorými sa môžete v praxi stretnúť
- Niektoré platobné brány fungujú na princípe presmerovania zákazníkov po zadaní nákupnej požiadavky, k entite starajúcej sa o spracovanie platieb. V takýchto prípadoch sa vám otvorí nové webové okno, v ktorom môžete ako nakupujúci vyplniť potrebné platobné údaje. Následne prebehne transakcia a po jej dokončení budete opäť presmerovaný na pôvodnú stránku obchodníka. Vo všeobecnosti ide o jeden z najpohodlnejších a najbezpečnejších typov platobných brán, pri ktorom však obchodník nemá úplnú kontrolu nad procesom dokončovania platby (presmerovanie do nového okna), práve kvôli certifikátu PCI DSS (medzinárodné bezpečnostné štandardy, ktoré majú na starosti bezpečnosť citlivých platobných informácií).
- Niektoré platobné brány fungujú na princípe samoobslužných mechanizmov, kde platobná brána figuruje ako hostiteľ samotný, aj preto sa často k tomuto typu odvoláva, ako ku platobnej bráne „na mieste.“ Po vytvorení nákupnej požiadavky vás platobná brána nikam nepresmeruje, neotvorí vám žiadne nové webové okno, všetko prebieha priamo na mieste, kde ste nákupnú požiadavku prvotne zadali – samotný web predajcu či aplikácia, pokiaľ ide o online nákup cez mobilné zariadenie. Pokiaľ si obchodník želá disponovať platobnou bránou ako hostiteľ, musí splniť podmienku vlastnenia zmieneného certifikátu PCI DSS. S týmto certifikátom môže obchodník legálne zhromažďovať odoslané platobné údaje v zašifrovanej forme a ďalej ich spracovávať na dokončenie platobnej transakcie. Obchodník má v takomto prípade úplnú kontrolu nad procesom platby.
- Iné platobné brány fungujú na princípe API (aplikačné programové rozhranie) hosťovaných platobných brán, ktoré predstavujú kombináciu dvoch vyššie zmienených typov platobných brán. Pri vytvorení platobnej požiadavky online nákupu bude zákazník požiadaný o zadanie platobných informácií na webe obchodníka prostredníctvom API. Ide o plne prispôsobené platobné prostredie s maximálnou úrovňou zabezpečenia. Platobné brány, ktoré sú hosťované v rámci API rozhrania je možné jednoducho implementovať do mobilných zariadení a tým realizovať aj platby priamo v aplikáciách. Obchodníci, ktorí využívajú takýto typ platobných brán musia disponovať potrebnou certifikáciou PCI DSS, na ochranu platobných údajov a možnosť ich ďalšieho spracovania.
Toto sú tri základné typy platobných brán, s ktorými sa môžete v praxi stretnúť a ktoré sa môžu stať súčasťou aj vášho podnikania. Výber je široký, existuje množstvo rozličných poskytovateľov platobných brán (ako napríklad kevin. platba), pričom výber tej správnej pre vaše podnikanie, závisí od smeru, ktorým sa chcete vydať v rámci obchodnej stratégie.