Hoci si to neuvedomujeme, jednou z najpšinavších vecí, akej sa počas dňa dotýkame, je náš smartfón. No keď sa nad tým človek zamyslí, dáva to zmysel. Hocikam ho pokladáme, používame ho počas jazdy MHD, natáčame naň videá zo z rôznych miest, no len málokedy venujeme pozornosť tomu, či sme si predtým umyli alebo neumyli ruky. No ako presne veľmi môže byť typický smartfón „špinavý“?
Pod pojmom „špina“ teraz nemáme na mysli typické capkanice či prach. Konkrétne je reč o miere zamorenia baktériami, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre naše zdravie.
Vedci z Arizonskej univerzity sa zamerali presne na túto problematiku. Výsledky sú priam hrozivé. Zistili, že smartfón je v priemere až 10-násobne špinavší ako záchodová doska. Ich štúdia taktiež prezradila, že typický smartfón stredoškoláka môže mať až 17 000 kópií bakteriálnych génov, píše Reader’s Digest.
„Váš telefón je vystavený všetkému, čoho sa dotknete. To, čo máte na rukách, je aj na vašom telefóne. Odborníci zdôrazňujú, že časté umývanie rúk mydlom a vodou je najlepšou obranou proti šíreniu baktérií, ktoré spôsobujú šírenie chorôb a vírusov,“ hovorí Adriana Catinari, produktová riaditeľka spoločnosti Whoosh!
Prečo je to tak?
Prečo sú ale smartfóny takým rajom pre baktérie? Odpoveď je celkom jednoduchá. Naše zariadenia používame priebežne počas celého dňa (niekedy až príliš), kvôli čomu musia byť interné komponenty neustále v pozore. To generuje teplo, a práve teplo je pre baktérie podmienka, ktorá im umožňuje rýchly rast a šírenie.
Ako sa ich zbaviť?
Baktérie môžete eliminovať (alebo aspoň znížiť ich počet) pravidelným čistením. Pokyny na čistenie bývajú zväčša uvedené v pribalenej príručke, no buďme realisti.
Ako píše server CNET, neodporúča sa použitie alkoholu alebo papierových utierok. Tie totiž môžu poškodiť ochranné vrstvy obrazovky. Lepšou voľbou sú dezinfekčné utierky alebo overené roztoky na báze alkoholu.
No ak chcete tú najbezpečnejšiu alternatívu, zaobstarajte si utierku z mikrovlákna. Tú jednoducho navlhčíte destilovanou vodou a potom ňou utriete vaše zariadenie. Žiadny strach, utierky z mikrovlákna sa dajú zohnať aj za rozumnú cenu. Samozrejme, ak patríte medzi náročnejších, môžete skúsiť aj mikrovláknovú utierku od Apple za 25 eur.