Už dlhé roky je najväčšou slabinou elektromobilov jedna jediná vec – pomalé nabíjanie batérie. Je to problém hlavne v porovnaní s výrazne rýchlejším tankovaním benzínu a ďalších fosílnych palív. Mnohí vedci naprieč svetom sa preto snažia prísť s efektívnejším spôsobom, ako „natankovať“ batérie elektromobilov výrazne rýchlejšie. S mimoriadne zaujímavou novinkou prichádza švajčiarsky startup Morand, ktorý vyvinul batériu schopnú sa z 0 % na 80 % nabiť rýchlejšie, než čas potrebný na natankovanie bežného vozidla.
Morand tvrdí, že ich nová batéria sa na plnú kapacitu nabije za krátkych 72 sekúnd. Docielili to vďaka novému dizajnu, ktorý kombinuje technológiu tradičných batérií a superkondenzátorov. Práve superkondenzátory sú v tomto objave absolútne kľúčové. Sú to vysokopacitné kondenzátory s oveľa vyššou kapacitou a nižšími medznými hodnotami napätia.
100x viac energie
Akú to má výhodu? Obrovskú. Superkondezátor totiž na rovnaký objem alebo hmotnosť dokáže uchovať približne 10x až 100x viac energie než bežné elektrolytické kondenzátory. Aby toho nebolo málo, superkondezátory dokážu energiu rýchlo nielen prijímať, ale ju aj rýchlo vydávať. Čerešničkou na torte je fakt, že sú z dlhodobého hľadiska odolnejšie – bez výraznej straty kapacity zvládnu neporovnateľne viac nabíjacích cyklov.
Spoločnosť Morand tvrdí, že ich batéria eTechnology dokáže predĺžiť životnosť na minimálne 50 000 nabíjacích cyklov, čo je výrazne viac, než čo vyžaduje životnosť bežného vozidla. Batéria sa pritom dokáže nabíjať aj pri extrémnych teplotách, čo pri bežných batériách predstavuje Achillovu pätu.
Je nutné poznamenať, že spoločnosť Morand netestovala obrie články s kapacitou 100 kWh a viac. Práve naopak, na začiatku vývoja sa zameriavajú na menšie kapacity (5,5 kWh), ktoré poháňajú malé mestské elektromobily, elektrické bicykle a podobne.
Ako rýchlo sa nabíja batéria budúcnosti?
Každopádne, testovanie dopadlo na jednotku. Batéria sa z 0 % na 80 % nabila za rekordných 72 sekúnd, na 98 % za 2 minúty a na 100 % za 2 minúty a 5 sekúnd. Takúto inováciu preto oceníme pri oveľa viac zariadeniach a prostriedkoch, než sa môže zdať. Len si predstavte, že cestujete na elektrickom bicykli a za 2 minúty po pripojení k sieti máte plnú batériu.
Či sa novinka od Morandu dostane aj do bežných elektromobilov alebo elektrických bicyklov či kolobežiek je nateraz otázne. Každopádne, je minimálne povzbudivé sledovať, že vývoj postupuje ďalej a o niekoľko rokov možno skutočne uvidíme prvé vozidlá, ktorých nabíjanie rýchlosťou prekoná čas potrebný na natankovanie.