Minimálne jedna vec, ktorá sa Mete musí nechať, je jej cieľavedomosť. Spoločnosť aktívne upiera väčšinu svojej pozornosti na metaverzum, a to aj napriek tomu, že jej púť ku špičkovému virtuálnemu svetu nie je zrovna bezproblémová. Finančné výsledky, ktoré nedávno vykázala, sú priam alaramujúce, čiže je celkom pochopiteľné, že ohlasy investorov na seba nenechali dlho čakať.
Nie sú to ani tak slabé zisky, čo investorov trápi najviac. Obočie dvíhajú skôr nad plánom Mety zvýšiť výdavky na vývoj metaverzia. Denník Financial Times uviedol, že hnev na Marka Zuckerberga, šéfa spoločnosti, postupne rastie.
Meta v poslednom období zaznamenala 4-percentný medziročný pokles tržieb a až 52-percentný medziročný pokles čistého zisku. Hodnota akcií sa prepadla na 6-ročné minimum, v dôsledku čoho sa trhová kapitalizácia spoločnosti znížila o 65 miliárd dolárov, píše Mobile World Live.
V strate je aj divízia Reality Labs, ktorá zastrešuje metaverzum. V poslednom kvartáli prišla o 3,7 miliardy dolárov, pričom za celý doterajší priebeh 2022 (január až september) sa strata vyšplhala na takmer 10 miliárd dolárov.
Zuckerberg „nepočúva“ investorskú komunitu
Meta si veľmi nepomohla ani svojím prehlásením, podľa ktorého majú byť straty v roku 2023 ešte vyššie. Jim Tierney zo spoločnosti AllianceBernstein, ktorá je jedným z akcionárov Mety, pre Financial Times povedal, že ak by akákoľvek iná firma uplatňovala takúto stratégiu, „aktivistickí investori by písali listy, navrhovali by alternatívne zoznamy riaditeľov a volali by po zmene“.
David Older, vedúci oddelenia pre kapitál spoločnosti Carmignac, poznamenal, že Zuckerberg bol „hluchý“ voči komunite investorov. „Časový plán pre metaverzum je veľmi rozťahaný. Nemyslím si, že sa o päť alebo desať rokov dozviete, či išlo o správny krok.“
Nie každý sa sťažuje
K situácii sa vyjadril aj analytik z Radio Free Mobile, Dr. Richard Windsor. Jeho názor je však iný. Na rozdiel od Oldera a Tierneyho si myslí, že investori nemajú postavenie na to, aby sa mohli sťažovať. Dodal, že hoci Zuckerberg vlastní v spoločnosti len 13-percentný podiel, kontroluje až 54,4 % hlasov, nakoľko jeho akcie majú o čosi väčšiu váhu ako akcie investorov.
„Tento problém je trhu už dlho známy a kompetentní investori by mali toto riziko vziať do úvahy, keď zvažujú, aké investície realizujú. Preto investori nemajú postavenie na to, aby sa mohli sťažovať, keďže investovali do spoločnosti s plným vedomím tohto problému a rizika, ktoré so sebou nesie.“