Hoci to tak niekedy nevyzerá, Meta považuje bezpečnosť za jednu zo svojich prvoradých priorít. Priebežne svoje služby obohacuje o nové funkcie, ktorými sa snaží chrániť všetkých používateľov, predovšetkým však tých neplnoletých. Inak tomu nie je ani v prípade najnovšej aktualizácie bezpečnostných nástrojov, ktorými cieli na ochranu mladistvých pred „podozrivými“ dospelákmi.
Nové nástroje majú za cieľ chrániť osoby, ktoré ešte nedovŕšili 16 alebo 18 rokov (v závislosti od krajiny a jej legislatívy), pred kontaktom zo strany potenciálne podozrivých dospelých osôb. Meta za takéto osoby považuje účty, ktoré patria dospelým používateľom a ktoré boli v nedávnej dobe zablokované, prípadne nahlásené mladistvými. Téme sa venuje portál Živě.cz.
Funkcionalita týchto nástrojov je pomerne jednoduchá. Novo registrované kontá, ktorých používatelia ešte nedovŕšili plnoletosť, budú automaticky vybavené silnejšou ochranou súkromia. To znamená, že nebudú môcť posielať ani prijímať správy od „podozrivých dospelých“ osôb.
Odporúčania pre mladistvých
Meta taktiež apeluje na mladších používateľov, aby sa nebáli nahlasovať účty, ktoré im prídu z toho či onoho dôvodu nebezpečné. Nepriamo tým odkazuje na poslednú aktualizáciu nástrojov pre nahlasovanie, ktoré sú po novom ľahšie dostupné a jednoduchšie na používanie. Vďaka tejto zmene mal len v prvom štvrťroku 2022 vzrásť počet nahlásení o viac ako 70 %.
Okrem toho Meta mladistvým používateľom odporúča, aby si pre istotu sami aktivovali vyššiu úroveň ochrany súkromia. Toto nastavenie ovplyvní napríklad to, kto môže vidieť ich zoznam priateľov, kto môže vidieť nimi sledované stránky a skupiny, kto môže vidieť príspevky, na ktorých sú označení či to, kto môže komentovať ich verejné príspevky.
Boj proti šíreniu intímnych fotografií
Napokon sa Meta zamerala aj na obmedzenie šírenia intímnych fotografií mladistvých. V spolupráci s Národným centrom pre nezvestné a zneužívané deti (NCMEC) vytvorila globálnu platformu pre dospievajúce osoby, ktoré sa boja toho, že sa ich intímne fotografie bez ich súhlasu objavia na sociálnych sieťach.
„Úzko sme spolurpacovali s NCMEC, odborníkmi, akademikmi, rodičmi a zástupcami detí po celom svete, aby sme pomohli platformu vyvinúť a zaistili, že bude reagovať na potreby dospievajúcich, aby mohli v týchto hrozných situáciách získať späť kontrolu na svojim obsahom. V priebehu budúcich týždňov sa s vami podelíme o ďalšie informácie,“ uvádza Meta.