Európa si môže pripísať ďalší gigantický úspech v oblasti šetrnej energetiky. Taliansky startup Energy Dome začiatkom tohto mesiaca predstavil batériu, ktorá skladuje veternú a solárnu energiu za pomoci oxidu uhličitého. Ide o vôbec prvú takúto batériu na svete, píše Electrek.
Netrvalo dlho a batéria už pozná svoju prvú cieľovú destináciu. Energy Dome oznámil, že získal finančné prostriedky a sieťovú podporu na to, aby mohol batériu exportovať do USA. Prostriedky mal startup obdržať od spoločnosti Elemental Excelerator. Tá uviedla, že projekt financuje kvôli „schopnosti dlhodobo uskladňovať energiu zo striedavých zdrojov, ako sú slnečná a veterná energia“. Taktiež uviedla, že táto kapacita je už dlho „chýbajúcim kusom dekarbonizačnej skladačky“.
Energy Dome označil USA ako primárny trh, pričom jeho cieľom je sa tu etablovať ako dominantný poskytovateľ. „Obrovský dopyt po dlhodobom skladovaní energie a stimulačné mechanizmy, ako je zákon o znížení inflácie, budú v krátkodobom horizonte kľúčovými hnacími silami pre toto odvetvie,“ uviedol startup. „Energy Dome má všetky kľúčové vlastnosti na nasadenie najpotrebnejších riešení LDES. Náš proces je založený na už existujúcich hotových komponentoch, ktoré sú známe v americkom energetickom priemysle.“
Energy Dome spustil svoju prevádzku začiatkom roka 2020. V priebehu len dvoch rokov tak dokázala prejsť z fázy konceptu k plnohodnotnému testovaniu. Súčasne je prvá batéria na CO2 umiestnená v priemyselnej oblasti na Sardínii.
Koncom júla startup oznámil, že získal financovanie vo výške 11 miliónov dolárov. Tieto prostriedky použil na nákup komponentov pre vytvorenie 200-megawatthodinového zariadenia pre energetickú firmu A2A. Medzi ďalších investorov talianskeho startupu patria napríklad 360 Caputal, Third Derivative, Novum Capital Partners a Barclays.
Ako to funguje?
Batéria skladuje obnoviteľnú energiu za použitia CO2. Oxid uhličitý je totiž jedným z mála plynov, ktoré možno kondenzovať a skladovať ako kvapalinu pod tlakom pri okolitej teplote. Energy Dome na svojej webovej stránke uvádza, že ide o ideálnu kvapalinu na nákladovo efektívne skaldovanie energie v uzavretom termodynamickom procese. Umožňuje skladovanie energie s vysokou hustotou a bez potreby extrémne nízkych teplôt.
Nabitie batérie prebieha stlačením CO2 pri okolitej teplote a atmosférickom tlaku. Teplo, ktoré vzniká počas kompresie sa ukladá, pričom tepelná energia sa následne vymení s atmosférou, čím sa plynný CO2 zmení na kvapalinu. Kvapalný plyn sa potom zahrieva a premieňa späť na plyn, ktorý poháňa turbínu produkujúcu elektrickú energiu.
Pri výrobe energie vraj nie sú používané žiadne exotické materiály. Využíva sa výhradne oceľ, CO2 a voda. Batéria tak nie je závislá od vzácnych a drahých materiálov, ako sú kobalt alebo lítium. Energia sa týmto spôsobom môže vyrábať a používať kdekoľvek.