Je to približne týždeň, čo Elon Musk zasadol na post šéfa spoločnosti Twitter a jej rovnomennej sociálnej siete. Takmer okamžite po tom, čo si ohrial svoje kreslo, prepustil niekoľkých popredných reprezentantov firmy, vrátane teraz už bývalého CEO Paraga Agrawala. Výpovedí však zrejme bude omnoho viac.
Vedenie Twitteru oznámilo svojim zamestnancom, že dnes, 4. novembra, „zredukuje množstvo globálnej pracovnej sily“. Uvádza tak nepodpísaná interná správa, ktorá sa dostala do rúk portálu The Verge.
Nie je čas strácať čas
Tento drastický krok prichádza približne týždeň po tom, ako Elon Musk oficiálne odkúpil Twitter a usadil sa na kreslo šéfa. Po nástupe na nič nečakal. Okrem už spomenutého prepustenia vysoko postavených členov zmenil monetizáciu služby Twitter Blue, čo je predplatný program overujúci profily a poskytujúci prístup k dodatočným prémiovým funkciám.
Musk chce cenu programu zvýšiť na 20 dolárov, s čím, pochopiteľne, mnohí nesúhlasia. To ho však vôbec nezaujíma. Svojim zamestnancom dal „jednoduché“ ultimátum – urobte to, alebo odíďte.
O prácu môže prísť polovica zamestnancov
Zdá sa však, že poniektorí odídu ešte skôr, hoci nie z vlastnej vôle. V dostupnej správe sa síce neuvádza presný počet zamestnancov, ktorých čaká prepustenie, no predpokladá sa, že z celkového personálu dostane výpoveď približne polovica. Aktuálne Twitter zamestnáva približne 7 500 ľudí.
Proces to pritom nebude náhodný. Musk a jeho tím poradcov posledný týždeň strávili podrobnou analýzou, ktorou sa snažili vyhodnotiť, ktorí inžinieri a manažéri sa najviac, respektíve najmenej pričiňujú na raste spoločnosti.
„Uznávame, že je to neuveriteľne náročná skúsenosť, ktorou musíte prejsť, či už sa vás to týka alebo nie,“ uvádza správa. „Ďakujeme vám, že naďalej dodržiavate zásady spoločnosti Twitter, ktoré vám zakazujú diskutovať o dôverných informáciách spoločnosti na sociálnych sieťach, s tlačou alebo inde.“
Prečo je to ale vôbec nutné? Musk sa má formou hromadného prepúšťania snažiť znížiť náklady spoločnosti. „V súčasnosti náklady prevyšujú príjmy. Takže to nie je dobrá situácia. A preto by bolo potrebné racionalizovať počet zamestnancov a výdavky, aby boli príjmy vyššie ako náklady. Inak Twitter jednoducho nie je životaschopný a nemôže rásť,“ prehlásil Musk ešte v júni.