To, že ASUS patrí medzi špičku v oblasti herného vybavenia, nie je žiadnym tajomstvom. Táto firma má na konte mnoho významných úspechov, a to nielen v oblasti herných notebookov, ale napríklad aj základných dosiek, grafických kariet či sietí. Nemyslí pritom len na predaje. Veľký dôraz kladie aj na životné prostredie a predovšetkým maximálnu spokojnosť svojich zákazníkov.
Podrobnejšie informácie o svojej aktuálnej výkonnosti, úspechoch a najnovších inováciách nám ASUS prezradil na podujatí, ktoré usporiadal 24. novembra v Prahe. Počas krátkej, no informatívnej prezentácie ukázal niekoľko zaujímavých čísel, ktoré jasne vysvetľujú, prečo sa spoločnosť môže pýšiť tako pozíciou, na akej sa nachádza.
Svetová reputácia
ASUS je obrovská firma s renomé globálnych rozmerov. Po celom svete zamestnáva viac ako 15 500 ľudí, ktorí sa spoločnými silami zasluhujú o vývoj čo najlepších produktov, a prevádzkuje až 1 400 podporných centier. Mnohí ju poznajú ako výrobcu herných notebookov, avšak jej portfólio je oveľa bohatšie. Nájdeme v ňom aj spotrebiteľské notebooky, grafické karty, monitory či dokonca základné dosky.
Tieto a mnohé ďalšie produkty sa podpisujú pod veľmi slušné finančné výsledky. Napríklad v roku 2021 spoločnosť ASUS vykázala tržby vo výške 19 miliárd dolárov (18,3 miliardy eur).
Udržateľnosť ako jedna z prvoradých zásad
Z predošlých odsekov ste zrejme už pochopili, že ASUS má skutočne veľký dosah. Ten však nevyužíva len maximalizáciu svojich tržieb. Jednou z jej prvoradých priorít je aj ochrana životného prostredia, pre čo si vyhradila hneď niekoľko kľúčových cieľov:
- Podporovať udržateľné zadávanie verejných zákaziek a zvýšiť používanie ekologicky šetrných materiálov vo výrobkoch a obaloch o 100 %.
- Využívanie 100 % obnoviteľnej energie v prevádzkových centrách na Taiwane do roku 2030 a v globálnych centrách do roku 2035.
- Zaistiť, aby kľúčoví dodávatelia do roku 2025 dosiahli zníženie miery uhlíkovej náročnosti o 30 %.
- Kľúčové produkty vykazujú 30 % energetickú účinnosť nad štandardom Energy-Star.
- Dosiahnuť ciele v oblasti pracovných a ľudských práv dokončením 100 % auditov RBA u kľúčových dodávateľov tretích strán a zaistiť, aby boli prijaté všetky nevyhnutné nápravné opatrenia.
- Využívať zodpovedne nerastné suroviny tým, že 100 % tantalu, cínu, volfrámu, zlata a kobaltu bude pochádzať z kvalifikovaných hút.
- Zintenzívnenie digitálnej transformácie a inovačného úsilia s cieľom 100 % rastu tvorby udržateľnej hodnoty.
- Posilniť spoluprácu s priemyslom a akademickou sférou s cieľom kultivovať talenty.
Jednotka v zariadeniach i komponentoch
ASUS si pripisuje dôležité úspechy v mnohých kľúčových oblastiach. Azda tým najväčším úspechom je obsadenie prvého miesta v rebríčku najobľúbenejších herných notebookov, a to v celosvetovom meradle. Jednotkou je však aj v spektre spotrebiteľských notebookov (v Ázii a Tichomorskej oblasti), grafických kariet (kontinuálne od roku 2005) či základných dosiek (tretinový podiel na celosvetovom trhu).
Inovácie, ktoré očaria
ASUS sa však môže pochváliť ešte jednou veľmi dôležitou „jednotkou“. Je to totiž prvá firma na svete, ktorá na trh uviedla skladací OLED notebook. Konkrétne je reč o zariadení ASUS Zenbook 17 Fold OLED.
Notebook s ohybným displejom je dokonalým kompromisom medzi mobilitou a produktivitou. Cieľom spoločnosti bolo vytvoriť zariadenie, ktoré nepotrebuje robiť akékoľvek kompromisy pri práci, nech už je to v hocijakom prostredí, nakoľko elegantne kombinuje dve veľkosti obrazovky a viacero spôsobov používania v jednom prenosnom zariadení.
V plnej veľkosti má displej uhlopriečku 17,3 palca, pomer strán 4 : 3 a rozlíšenie 2,5K. Keď zariadenie ohnete na polovicu, displej sa rozdelí na dve menšie obrazovky s uhlopriečkou 12,5 palca, pomerom strán 3 : 2 a rozlíšením 1 920 x 1 280 pixelov. Pri sklápaní a vyklápaní zohráva dôležitú úlohu pánt, ktorý ASUS vyvinul tak, aby vydržal minimálne 30 000 otvorení a zatvorení.
Čo sa týka výkonu, ASUS Zenbook 17 Fold OLED poháňa špičkový procesor Intel Core i7-1250U (12. generácia), ktorý spolupracuje s grafickou kartou Intel Iris Xe, 16 GB operačnej pamäte a 1 TB PCIe SSD úložiskom. Hardvérové špecifikácie dopĺňa 75 Wh batéria s podporou pre nabíjanie cez USB-C.
Nakoľko však ide o top-end inováciu, treba rátať s tým, že si za ňu musíte aj zaplatiť. Cena totižto štartuje na hranici 3 619 eur.
Ak vás zariadenie zaujalo, podrobne si o ňom môžete prečítať v samostatnom článku.