Vojna na Ukrajine a s ňou spojený rast cien energií, ktorý prišiel ako následok obmedzenia dodávok plynu z Ruska, spôsobili rapídny rast cien energií. Tie robia vrásky na čele nejednému Slovákovi, čo dokazuje aj nová štúdia od spoločnosti Resideo. Z údajov, ktoré vyzbierala, vyplýva, že až 94 % Slovákov sa obáva zvyšovania cien energií a prijíma opatrenia na ich úsporu.
Prieskum Resideo však nezahŕňal len Slovákov. Pred hľadáčik si okrem Slovenska postavila ďalšie štyri krajiny strednej a východnej Európy, konkrétne Českú republiku, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko.
Viac ako 90 % obyvateľov týchto krajín má byť veľmi znepokojených rastúcimi cenami energií. Najväčšie obavy majú Slováci, Poliaci a Rumuni, a to z vekovej kategórie 55+, ktorí tiež menej investujú do moderných regulátorov vykurovania.
Slováci znižujú termostaty častejšie ako ostatní
Slováci sú veľmi aktívni aj čo sa týka snahy znížiť svoje účty za energie, najčastejšie formou znižovania teploty v jednotlivých miestnostiach. Robí tak vraj až 14 % obyvateľov, čo je oveľa viac ako v ostatných sledovaných krajinách. V Rumunsku znižuje termostaty 6 % obyvateľov, v Maďarsku 7 %, v Poľsku 8 % a v Česku taktiež 8 %.
Približne 12 % ľudí, najčastejšie z vekovej kategórie do 34 rokov, sa v súvislosti so znížením výdavkov na energie spolieha na teplejšie oblečenie, zatiaľ čo používanie inteligentných termostatov alebo iných zariadení, ktoré optimalizujú teplotu a náklady na vykurovanie, sa v odpovediach respondentov vyskytlo len v jednotkách percent.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že takmer polovica Slovákov (47 %) a Čechov (46 %) by investovala do modernej regulácie vykurovania. Poliaci a Rumuni investujú o čosi viac (52 % a 59 %).
Čo sa týka hľadania informácií o možných úsporách energie, 43 % Slovákov a 45 % Čechov by ich najčastejšie hľadalo u svojich dodávateľov energie. Naopak, Poliaci (21 %), Rumuni (27 %) a Maďari (30 %) sa oveľa viac spoliehajú na rady z Google.
Regulovanie teploty je dobrou voľbou
Znižovanie termostatov a inštalácia zariadení regulujúcich teplotu je podľa viacerých štúdií pri terajšej situácii vhodným krokom. Napríklad podľa štúdie, ktorú v roku 2021 uskutočnila spoločnosť BEAMA, môže inštalácia izbového termostatu s moduláciou výkonu ako priamej náhrady štandardného termostatu znížiť spotrebu vykurovacieho plynu o približne 12 %.
„V kontexte rastúcich cien energií tento prieskum ukázal, že Slováci dôverujú svojim dodávateľom energií a sú ochotní sa na nich obrátiť so žiadosťou o radu,“ hovorí Oleksandr Baluta, vedúci predaja pre Českú republiku, Slovensko a Ukrajinu v spoločnosti Resideo. „V celej Európe existuje aj veľká dôvera v odborníkov, ktorí majú profesionálne znalosti a zručnosti, aby majiteľom domov poradili s najlepšou dostupnou reguláciou vykurovania v závislosti od typu nehnuteľnosti a súčasného vykurovacieho systému. Preto v dnešnej energetickej kríze môže profesionálny inštalatér zohrávať dôležitú úlohu v oblasti energetickej účinnosti.“
Nakoľko ide o prieskum založený na dotazníkoch, treba brať do úvahy, že uvedené percentá vyplývajú z odpovedí vzorky ľudí, nie zo správania všetkých obyvateľov zahrnutých krajín.
Zdroj: TS