To, že smartfóny emitujú žiarenie, je fakt známy asi každému. Nie každý ho však produkuje rovnaké množstvo. Nová štúdia od Bankless Times hovorí o 10 modeloch, ktoré sú na tom v tejto oblasti najhoršie.
Na zoznam sa dopracovalo viacero známych i menej známych smartfónov od rôznych výrobcov vrátane Motoroly, OnePlus, ZTE, Sony, Oppo a dokonca aj Google. Ide však prevažne o staršie modely, konkrétne v rozmedzí 2 až 5 rokov.
Množstvo emitovaného žiarenia je v prípade tejto štúdie založené na Specific Absorption Rate (SAR), čiže špecifickej miere absorpcie. Jednoducho povedané, žisťuje sa ňou, ako rýchlo a v akom množstve dokáže ľudské telo absorbovať radiofrekvenčné žiarenie.
Žiarenie: Kto je na tom najhoršie?
Federálna komisia pre komunikáciu (FCC), stanovila maximálnu úroveň SAR na hodnotu 1,6 wattu na kilogram. Graf nám ukazuje, že túto hodnotu prekračuje len jediný smartfón, a to Motorola Edge (1,79 W/kg). Veľmi blízko tejto hranice sa však nachádza aj ZTE Axon 11 5G (1,59 W/kg) či OnePlus 6T (1,55 W/kg).
Lepšie na tom nie je ani Google
Prekvapivo, dopracovalo sa sem aj niekoľko smartfónov značky Google, konkrétne Pixel 3 (1,33 W/kg), Pixel 3XL (1,39 W/kg) a Pixel 4a (1,37 W/kg).
Top desiatku uzatvára Sony Xperia A2 Plus (1,41 W/kg), Sony Xperia XZ1 Compact (1,36 W/kg), Oppo Reno5 5G (1,37 W/kg) a OnePlus 6 (1,33 W/kg).
Treba však poznamenať, že hoci FCC stanovuje vrchný strop pre množstvo emitovaného žiarenia smartfónmi, uvádza, že v súčasnosti “neexistujú žiadne konzistentné alebo dôveryhodné vedecké dôkazy o zdravotných problémoch spôsobených vystavením rádiofrekvenčnej energii vyžarovanej mobilnými telefónmi”.