Windows 11, najnovšia generácia obľúbeného operačného systému spoločnosti Microsoft, je pomerne náročná, čo sa týka hardvérových špecifikácií. Aj to je zrejme dôvod, prečo jej adaptácia nie je ktovieako rýchla ani rozsiahla. Podľa údajov programu Lansweeper naň z desiatok miliónov zostáv nedokáže presedlať takmer 43 %, čo je priam alarmujúca štatistika. Téme sa venuje server Slashdot.
Lansweeper otestoval približne 27 miliónov počítačov rozdistribuovaných medzi 60 000 organizácií. Vyhodnotil, že rovných 42,76 % z nich nespĺňa minimálne požiadavky z hľadiska výkonu procesora. Na druhú stranu, v porovnaní s minulým rokom je to podstatne nižšie percento, čo je dobre. Vtedy v teste zlyhalo až 57,26 % zostáv.
Čo sa týka testu RAM, tým neprešlo 71,5 % počítačov, zatiaľ čo test TPM (Trusted Platform Module) nezvládlo 14,66 % počítačov. „Vieme, že tí, ktorí nemôžu aktualizovať na Windows 11… budú naďalej používať Windows 10,“ povedal Roel Decneut, riaditeľ pre stratégiu zo spoločnosti zastrešujúcej prevádzku programu Lansweeper.
Problémom je aj čipová kríza a ekonomická neistota
Je to veru pozoruhodná štatistika, najmä pri pohľade na mená, ktoré sa nachádzajú na zozname jej zákazníkov. Nájdeme medzi nimi napríklad Sony, Pepsico či sieť hotelov Hilton. Decneut ďalej uviedol, že aj keď sú podniky pripravené modernizovať svoje počítačové flotily, aby spĺňali systémové požiadavky Windows 11, existujú ešte „širšie problémy ovplyvňujúce adopciu, ktoré sú mimo kontroly spoločnosti Microsoft“.
„Narušenie globálneho dodávateľského reťazca spôsobilo nedostatok procesorov, zatiaľ čo mnohí sa kvôli globálnej finančnej neistote rozhodujú zostať pri tom hardvéri, ktorí majú v súčasnosti,“ povedal Decneut.
Windows 11 sa šíri, no pomaly
Keď sa na situáciu pozrieme z opačnej strany, z údajov vyplýva, že všeobecná miera adopcie Windows 11 sa v priebehu času zlepšuje. V súčasnosti beží na 1,44 % počítačov, čo značí pokrok o takmer 1 % oproti januáru tohto roku. V tom čase systém bežal len na 0,52 % zariadení.
Windows 11 výrazne zaostáva dokonca aj za dnes už neaktuálnym Windows 7, ktorého podporu Microsoft ukončil ešte v januári roku 2020.
Treba však mať na pamäti, že uvedené percentá reprezentujú podnikovú sféru. Čo sa týka bežných spotrebiteľov, pri tých je adopcia o niečo vyššia.