Vedcom sa podaril nevídaný úspech. Portál IFL Science, s odkazom na štúdiu zverejnenú v časopise Blood vydávanom American Society of Hematology, informuje o novoobjavenom type krvnej skupiny. Nepochybne ide o obrovský zlom v medicíne, vďaka ktorému sa môže vylepšiť systém zdravotnej starostlivosti.
V súčasnosti poznáme štyri hlavné krvné skupiny – A, B, AB a 0. Každá sa ďalej delí na pozitívnu a negatívnu skupinu, pričom každá jedna z nich má vlastnosti, ktorými sa navzájom odlišujú. Krvná skupina sa určuje na základe prítomnosti alebo neprítomnosti špecifických antigénov červených krviniek.
Celkovo existuje 44 systémov krvných skupín, pričom najnovší systém objavili vedci z Bristolskej univerzity. Tento vysoký počet je z dôvodu rozličných spôsobov zoskupovania červených krviniek na základe antigénov na ich povrchu. Tím vedcov skúmal pomerne bežný súbor antigénov červených krviniek s názvom Er. Napriek tomu, že tieto antigény boli prvýkrát objavené pred takmer 40 rokmi, nezapadali do žiadneho známeho systému krvných skupín.
V čom je nová krvná skupina Er iná?
V štúdii sa analyzovali sekvencie DNA kódujúce gény ľudí s alo-protilátkami pre antigény Er. Tím zistil zmeny v géne kódujúcom proteín Piezo1. Proteín Piezo1 je nevyhnutný na prejavenie antigénu Er. Podarilo sa im tiež stanoviť, že Er je vlastný systém krvných skupín pozostávajúci z predtým rozpoznaných antigénov Era, Erb a Er3 a dvoch nových vysoko frekventovaných antigénov Er s názvom Er4 a Er5.
Prítomnosť alo-protilátok môže spôsobiť problémy počas transfúzie, ak dôjde k nezhode medzi darcom a príjemcom. Tiež môže vyvolať útoky na imunitný systém počas tehotenstva. Dva nové antigény Er4 a Er5 sa spájajú so závažným hemolytickým ochorením plodu a novorodenca. Podľa štúdie dve tehotné ženy s alo-protilátkami proti novoobjaveným antigénom potratili.
Tento zlom v medicíne môže pomôcť pri vývoji testov na zriedkavé typy krvných skupín a zároveň optimalizovať starostlivosť o takýchto pacientov. Nedávno sa vedcom podaril ďalší úspech, konkrétne v oblasti výskumu rakoviny. Viac sa o ňom dočítate v našom článku.