Slovenská energetika dosiahla dôležitý míľnik. Energetickí inovátori zo slovenskej spoločnosti GreenBat prichádzajú s unikátnym riešením batériového úložiska. Reč je o úložisku s názvom BESS, ktoré sa pýši výkonom 1,25 MW (1,2 MWh) a certifikáciou na primárnu reguláciu (FCR). Konkrétne sa nachádza na pôde bývalého závodu ZŤS v Martine, pričom ide o vôbec prvé úložisko svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj vo všetkých krajinách V4.
„Môžeme potvrdiť, že sa nám podarilo úspešne certifikovať prvé batériové úložisko. Je to pre slovenskú energetiku veľký míľnik. Prináša efektívne riešenie z dlhodobého hľadiska, ale pomôže aj pri riešení aktuálnej neľahkej krízy. Je to prvé batériové úložisko ako stand-alone zariadenie na poskytovanie podporných služieb FCR u nás na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách V4,“ hovoria Marián Smik a Michal Pňaček, konatelia spoločnosti GreenBat.
Batériové úložisko dokáže slúžiť mnohým účelom. Okrem poskytovania potrebných podporných služieb (PpS) môže napríklad plniť úlohu regulačného prostriedku dodávky a spotreby. Azda najväčšou výhodou tejto inovácie je schopnosť rýchlo reagovať na aktuálne dianie v sústave, čo je dôvod, prečo je z technologického hľadiska najvýhodnejšia na primárnu reguláciu energií. Úložisko taktiež disponuje vlastným terminálom, cez ktorý je napojené priamo na spoločnosť SEPS a vďaka zabudovanému softvéru dokáže rýchlo hodnotiť a predpovedať situáciu na trhu.
Ruku k dielu priložilo až 10 inštitúcií
Pochopiteľne, realizácia tohto projektu nebola vôbec jednoduchá. Celkovo sa na ňom podieľalo až 10 slovenských inštitúcií. „Na úspešnej implementácii a certifikácii sa podieľalo viacero inštitúcií a spoločností zameraných na inovácie v energetike. Na to, aby sme projekt mohli zrealizovať a úspešne preniesť do praxe, bolo potrebné spojiť dlhoročné skúsenosti odborníkov až z 10 inštitúcií,“ uvádzajú Smik a Pňaček.
Dôležitú úlohu pri náročnych prácach zohrávali aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), Ministerstvo hospodárstva SR, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) či Stredoslovenská distribučná a. s. Medzi ďalších hlavných partnerov patrí aj zelený dodávateľ obnoviteľných zdrojov Right Power, ktorý mal pod záštitou pripojenie do sústavy a investičné prvenstvo.
Batériové systémy pre tento projekt dodala spoločnosť MTS, ktorá patrí medzi slovenských lídrov v oblasti dodávok komplexných a ľahko škálovateľných batériových systémov pre skladovanie, distribúciu a monitoring elektrickej energie. Z hľadiska IT podpory mala hlavné slovo žilinská firma IPESOFT, ktorá sa pýši dlhoročnými skúsenostami s dodávkami energetických IT riešení a terminálu ASDR pre súčasných aktérov na trhu s podpornými službami.
IPESOFT sa taktiež postaral o zabezpečil aj technickú prípravu, predkomplexné a komplexné skúšky, ako aj finálnu certifikáciu podporných služieb podľa podmienok SEPS.
„Vo využití batériových systémov a ich úlohe v poskytovaní flexibility a regulačnej kapacity vidíme veľký potenciál. Obnoviteľné zdroje prinášajú do sústavy lacnú a trvalo obnoviteľnú energiu, zároveň však kvôli premenlivosti počasia predstavujú výzvu pre zabezpešenie stability elektrických sietí. Som rád, že sa nám spolu s partnermi podarilo vyvinúť a certifikovať riešenie, ktoré prispeje k zvýšeniu bezpečnosti a spoľahlivosti dodávok elektriny nielen na Slovensku, ale v rámci celej EÚ,“ hovorí Tomáš Rajčan, riaditeľ úseku energetiky a priemyslu zo spoločnosti IPESOFT.
Správne vyhodnotenie a predikcia situácie na trhu s energiami je práve dnes, počas energetickej krízy, veľmi dôležitá. V opačnom prípade dochádza ku krízovým scenárom v otázke ekonomickej efektivity regulácie odchýlky, ako aj poskytovania FCR. GreenBat však myslel na všetko, preto sa proces nabíjania aj vybíjania riadi na základe odchýlky frekvencie v sústave. „Ak je v sústave vysoká frekvencia, nabitím tejto našej batérie ju dokážeme znížiť. Naopak, pri nízkej frekvencii zase vieme dodať energiu do sústavy z batériového systému,“ dodávajú konatelia GreenBat.
Pribudnú ďalšie inštalácie
BESS pritom vraj neostane len v Martine. Plánujú sa zaviesť aj ďalšie inštalácie. „Aktuálna situácia na trhu a vysoké ceny energií si vyžadujú, aby zákazníci nekupovali iba elektrinu na svoju spotrebu, ale hľadali aj alternatívne flexibilné riešenia. Tie im pomôžu optimalizovať ich spotrebu, a teda vo finále znížiť aj koncovú cenu. Skvelým nástrojom sú práve aj takéto batériové úložiská a navyše, ich využívanie uľahčili aj nedávne zmeny v legislatíve,“ uzatvárajú Smik a Pňaček.