Nie je tomu tak dávno, čo sme sa dopočuli o tom, že Rusko plánuje do roku 2024 opustiť ISS a následne sa nalodiť na vlastnú orbitálnu stanicu. Práce na nej už vraj prebiehajú, pričom prvá fáza prevádzky mala byť pôvodne uvedená do pohybu niekedy medzi rokmi 2025 a 2026. Teraz však Rusko prichádza s aktualizovaným stanoviskom.
Sergej Krikaľov, šéf ruských vesmírnych programov pre lety s ľudskou posádkou, v pondelok uviedol, že Rusko na ISS môže zotrvať aj po roku 2024. Ohľadom tejto skutočnosti majú aktuálne prebiehať potrebné rokovania, konkrétne medzi agentúrou Roskosmos a Moskvou, píše server Fontech na základe informácií TASR a AFP.
„(Roskosmos) začal rokovať s našou vládou o predĺžení našej účasti v programe ISS a dúfame, že budúci rok dostaneme povolenie na pokračovanie,“ prezradil Krikaľov pre novinárov.
Rozhodnutie podnietili sankcie
Odchod Rusov z ISS pôvodne avizoval Jurij Borisov, šéf Roskosmosu. Za týmto rozhodnutím majú stáť tvrdé sankcie, ktoré Západ uvalil na Rusko kvôli iniciovaniu vojnového konfliktu na Ukrajine.
ISS predstavuje jednu z najväčších medzinárodných spoluprác vôbec. Jej súčasťou je okrem Ruska a USA aj Kanada, Japonsko a ďalších jedenásť európskych krajín.
Budovanie ROSS potrvá o čosi dlhšie
Čo sa týka pripravovanej ruskej orbitálnej stanice (ROSS), zdá sa, že plány ruskej vlády nepôjdu podľa predstáv. „Budeme pokračovať v lietaní (na ISS), kým nebudeme mať nejakú novú infraštruktúru,“ povedal Krikaľov počas tlačovej konferencie NASA súvisiacej s plánovaným štartom lode SpaceX, ktorá na ISS vynesie aj jedného ruského astronauta.
ROSS, hoci nie je isté kedy, má pozostávať z celkovo šiestich modulov. Štyri z nich budú do prevádzky uvedené počas spomínanej prvej fázy, zvyšné dva počas druhej fázy. Vo výsledku má byť ruská vesmírna stanica schopná akomodovať štyroch astronautov aj s vybavením.