Rakovina je tu s nami už od nepamäti, no aj napriek tomu stále nevieme, ako ju zaručene vyliečiť. Odborníci však na tom tvrdo pracujú a takmer neustále nadobúdajú nové kľúčové poznatky. Jeden taký teraz podarilo získať tímu vedcov z Cambridgeského inštútu Cancer Research UK (CRUK) na Cambridgeskej univerzite.
Tím sa zameral na asi najkľúčovejší aspekt rakoviny – metastázovanie. Proces šírenia rakoviny z jedného miesta do celého tela bol pre vedcov vždy veľkou záhadou. Teraz však tomuto procesu konečne začínajú chápať.
Proteíny ako vstupná brána
Vedci z Cambridgeskej univerzity zistili, že blokovanie aktivity určitých proteínov, ako je napríklad proteín NALCN, môže u myší spustiť metastázovanie rakovinových buniek. Taktiež vraj môže byť zodpovedný aj za bránenie zdravým bunkám presúvať sa do iných častí tela. Téme sa venuje server BGR.
Vedci po odstránení proteínu pozorovali, ako zdravé bunky pankreasu migrujú do obličiek a transformujú sa na zdravé obličkové bunky. Na základe tohto experimentu sa domnievajú, že metastázovanie napokon nemusí byť len abnormálny proces spojený s ochorením.
Máme našliapnuté na revolučný pokrok
Toto zistenie možno bez akýchkoľvek pochýb označiť za prelomové. Zdá sa totiž, že metastázovania, teda presun rakovinových buniek do iných častí tela, sú schopné aj zdravé bunky, len im v tom treba pomôcť.
Samozrejme, než sa bude môcť takýto proces považovať za efektívny, bude potrebné učiniť ešte mnoho náročných experimentov a štúdií. Nepochybne však ide o zásadný pokrok, ktorý jedného dňa môže položiť základ pre vyvinutie efektívnej liečby rakoviny.