Už 1. marca 2023 do platnosti vstúpi revidované obmedzenie spotreby elektrickej energie pre televízory v 27 krajinách únie. Ak sa dovtedy nič nezmení, v EÚ sa nebude môcť predávať ani jeden 8K televízor, niekoľko 4K OLED televízorov, 65-palcové QD-OLED televízory a dotknúť sa to môže aj 4K QLED televízorov.
Väčšina najlepších modelov, ktoré si dnes môžete kúpiť bohužiaľ nedokáže splniť prísne obmedzenia energetickej účinnosti a v praxi sa tak dostane na zoznam zakázaných spotrebičov. Ako sme sa ale dostali do takejto situácie a prečo sa EÚ zdanlivo snaží spomaliť vývoj zariadení? Začnime krátkou hodinou dejepisu.
Za dobrotu na žobrotu
Pred niekoľkými rokmi EÚ vypracovala index energetickej účinnosti – skrátene EEI. Aby únia zistila, akú spotrebu majú obrazové panely, preskúmali spotrebu televízorov z rokov 2012 až 2017. To znamená, že nová direktíva je založená na desať rokov starých modeloch. To, akú metodiku experti zvolili zatiaľ nevieme, no dá sa predpokladať, že výrobcovia televízorov s ňou boli stotožnení, keďže všetky modely ju, až doteraz, spĺňali.
Problém začína nastávať až teraz. Naraz sa totiž skĺbilo niekoľko faktorov, ktoré pri aktuálnom nastavení EÚ pravidiel neumožňujú výrobcom predávať najmodernejšie televízory. Modely s 8K rozlíšením vzhľadom na svoje obrovské rozlíšenie spotrebúvajú podstatne viac energie než televízory s 4K rozlíšením.
Keď sa EÚ pred pár mesiacmi rozhodla, že prinesie aktualizovanú verziu pravidiel pre výrobcov televízorov, energetické požiadavky ešte viac sprísnila. Full HD a 4K televízory tak musia spotrebovať ešte menej energie než doteraz a čo je ešte horšie, rovnaké pravidlá platia aj pre 8K a micro-LED modely.
V tom tkvie hlavný problém. 8K televízory jednoducho nedokážu spotrebovať rovnako veľa energie ako 4K modely pri tej istej uhlopriečke. Nové normy sú také prísne, že dokonca niektoré 4K televízory, ktoré ju spĺňajú teraz, ju od marca spĺňať prestanú.
Podrobná analýza servera FlatpanelsHD ukazuje, že žiaden v súčasnosti vyrábaný 8K televízor nemá dostatočne nízku hodnotu EEI na to, aby vyhovel aktuálne navrhovanej norme stanovenej európskou úniou. Niektoré 65-palcové 8K televízory ju prekročili len mierne, iné by ju zas potrebovali znížiť na polovicu. Normu nespĺňa ani novinka na trhu, Samsung S95B QD-OLED, ktorý aktuálne recenzujeme a ani A95K QD-OLED od Sony.
Mnohé 8K televízory na trhu prekračujú limit o zhruba 300 %, takže mierna úprava v energetickej efektivite ich nezachráni. Aktuálne technológie jednoducho výrobcom neumožňujú vyrobiť televízory s tak nízkou spotrebou pri tak vysokom rozlíšení.
8K televízory – prečo potrebujú toľko energie?
8K televízor má až štyrikrát viac pixelov ako 4K televízor. Vzhľadom na spôsob fungovania LCD panelov je výrazne náročnejšie prepúšťať svetlo cez maličké pixely. Čím je to ťažšie, tým silnejšie ich musíte cez tieto malé pixely „tlačiť,“ a to v praxi znamená využitie jasnejšieho podsvietenia. No a presne toto podsvietenie je zdrojom vyššej spotreby.
Spotreba televízorov podľa novej smernice EÚ v kategórii 85″ – 88″ nemôže prekročiť 169 W až 178 W. Tieto modely ju prekračujú takmer dvojnásobne.
8K televízory tak pri rovnakej uhlopriečke musia vynaložiť oveľa viac energie len na to, aby boli rovnako jasné ako ich 4K varianty. Vzhľadom na to, že zákazníci od 8K televízorov očakávajú prémiový zážitok, sú často ešte jasnejšie a tým pádom aj energeticky náročnejšie. Je to jednoduchá rovnica, ktorá sa môže zmeniť jedine vtedy, keď by došlo k vynájdeniu nového typu panelu alebo podsvietenie.
Čo s tým?
Jedným z riešení, nad ktorými sa výrobcovia zamýšľajú je vytvorenie akéhosi EÚ profilu, na ktorý by boli televízory nastavené. Keď si televízor prvýkrát zapnete, jas aj všetky ostatné nastavenia by boli nastavené tak, aby zariadenie spĺňalo štandardy. Televízor by tak mal neprirodzene tmavý obraz (pravdepodobne), ktorý by ste si v nastaveniach mohli zmeniť s tým, že by ste museli akceptovať vyššiu spotrebu.
To, pochopiteľne, nie je úplne ideálne riešenie. Koniec koncov, medzi ľuďmi sa nachádza len málo technologicky zručnejších ľudí, ktorí vedia, ako si nastaviť televízor. Mnohí by pri výbere konkrétneho modelu porovnávali vyladený obraz v predajni, na základe čoho by si ho vybrali. Po príchode domov a prvotnom zapnutí by z kvality „EÚ profilu“ až takí nadšení neboli, čo by sa odzrkadlilo na hodnotení a teoreticky aj na možnom vrátení takéhoto produktu.
Jediným elegantným riešením tohto problému je presvedčiť EÚ, aby revidovala normy a vytvorila špeciálnu sekciu pre 8K televízory, resp. výrazne upravila pravidlá pre 4K televízory. Či to aj tak spraví, zatiaľ nie je jasné, no indície od zdrojov, ktoré majú blízko k činiteľom naznačujú, že nie.
EÚ nastoľuje trendy
Rozhodnutia EÚ majú veľkú váhu nielen v 27 členských štátoch, ale aj po celom svete. Pekným príkladom je nová direktíva, ktorá výrobcom malých spotrebičov prikazuje, aby svoje zariadenia vybavili USB C portom. Poslúchnuť musel dokonca aj Apple, ktorý budúcoročné iPhony a iPady vybaví práve takýmto nabíjacím portom, a to nielen v EÚ, ale po celom svete.
Ak si tak v budúcnosti budete kupovať televízor, myslite na prísnejšie normy EÚ. Vyzerať už totiž nemusia tak dobre, ako modely, ktoré si ešte stále môžeme kúpiť tento rok.
Techbyte už oslovil slovenské zastúpenia výrobcov televízor s dodatočnými otázkami.