Je to presne mesiac, čo Apple ukázal svetu svoje najnovšie smartfóny. Kvarteto zariadení debutovalo pod spoločným názvom iPhone 14, pričom sme sa dočkali dvoch nižších a dvoch vyšších modelov. Odlišujú sa dizajnom a taktiež výkonom na čele s procesorom. A práve o tom zrejme Apple neposkytol svojim fanúšikom úplne pravdivé informácie.
Konkrétne je reč o procesore A16 Bionic, ktorý poháňa iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Dva nižšie varianty, respektíve iPhone 14 a iPhone 14 Max, totižto dostali minuloročný A15 Bionic.
Apple počas svojej veľkolepej prezentácie uviedol, že jeho nový A16 Bionic ponúka obrovský pokrok v oblasti výkonu. Podľa jeho slov totiž mal byť založený na pokročilom 4 nm výrobnom procese. Tak tomu ale úplne nie je.
Len vylepšenie, nie nová generácia
Apple uviedol, že pri výrobe čipu bola uplatnená 4 nm technológia spoločnosti TSMC, konkrétne N4. Tá však v skutočnosti nereprezentuje 4 nm výrobný proces, ale len mierne vylepšený 5 nm výrobný proces, píše server Macworld.
V skutočnosti je tak výkonnostný pokrok medzi modelmi iPhone 14 Pro a sériou iPhone 13 veľmi malý, presnejšie niečo pod 10 %. Zvýšil sa len počet tranzistorov, a to z 15 miliárd na 16 miliárd, čo je oveľa menší nárast v porovnaní s predošlými medzigeneračnými rozdielmi.
To je zrejme dôvod, prečo Apple počas prezentácie porovnával A16 Bionic s A13 Bionic, teda čipom, ktorý debutoval pred tromi rokmi spolu s iPhone 11.
Klamať sa nemá
Je to problém? Z morálneho hľadiska určite áno. Klamať o špecifikácii produktu je však veľký prešľap, predovšetkým v prípade tak obrovskej spoločnosti, ako je Apple.
Na druhú stranu, čipy od Apple sú v posledných rokoch natoľko pokročilé, že sa naozaj nemajú kam ponáhľať. Dokonca aj zmienený A13 Bionic stále prekonáva mnoho konkurenčných čipov, a tak si viete predstaviť, aký veľký je rozdiel pri A15 Bionic a A16 Bionic.