Minulý týždeň nás vo veku 92 rokov navždy opustil americký astronaut Don Lind. Známy bol predovšetkým neuveriteľne dlhou dobou, ktorú musel vydržať, kým sa dostal k svojmu vôbec prvému letu do vesmíru.
Lind sa k výcviku za astronatuta pridal ešte počas roku 1966. Ako mnohí jeho kolegovia v tejto brandži, aj on dúfal, že sa aspoň raz v živote dostane na Mesiac. Kvôli vekovému limitu sa dostal až do piatej skupiny, pričom miesto v štvrtej skupine mu ušlo len o 74 dní, čiže niečo vyše dva mesiace, píše iDNES.cz.
Tesne predtým, ako sa dostal na rad, však bol projekt zrušený. „A ja už som sa na Mesiace nedostal. Bolo to pre mňa neuveriteľné sklamanie,“ povedal Lind.
Tu však jeho púť neskončila. Na začiatku 70. rokov bol zaradený do programu vesmírnej stanice Skylab, konkrétne do posádky pre lety číslo 3 a 4. Ani vtedy sa mu však do vesmíru nepodarilo dostať.
Jeho vytúženú púť do kozmu absolvoval až v roku 1985, teda až 19 rokov po jeho nástupe do výcviku. Stal sa jedným z členov posádky legendárneho raketoplánu Challenger, ktorý vzlietol 29. apríla. Na orbite strávil 168 hodín ako letový špecialista. „Bol to rekord. Nikto nečakal na svoj let do vesmíru dlhšie ako ja. Dúfam, že sa toto už nestane,“ povedal Lind ešte v roku 2005 pre portál NASA.
Pozíciu astronauta opustil približne 6 mesiacov po absolvovaní letu. Zamestnal sa ako profesor fyziky a astronómie na Utah State University, kde pôsobil až do roku 1995. Následne odišiel do dôchodku.
Don Lind zomrel 30. augusta vo veku 92 rokov.