Rýchle nabíjanie je problematika, na ktorú existuje mnoho názorov. Jedni ho považujú za skvelú, ba až nevyhnutnú inováciu, iní zase za zbytočnosť, ktorá len ničí batériu. Kto z nich má pravdu?
Na rýchle nabíjanie majú rozdielne pohľady nielen používatelia, ale aj samotní výrobcovia. Spoločnosti ako Xiaomi, Vivo a Oppo sa snažia posunúť počet podporovaných wattov na čo najvyššiu úroveň. Na druhej strane firmy ako Samsung či Apple sa snažia držať pri zemi a počet wattov obmedzujú na nižšie hodnoty.
Samozrejme, bez rýchleho nabíjania sa dá žiť. No treba priznať, že je prinajmenšom veľmi pohodlné. Ak sa večer ponáhľate niekam von a zistíte, že máte v telefóne len pár percent batérie, na pár minút doň zapojíte kábel a váš problém je preč. Z dlhodobého hľadiska sa však môže toto pohodlie pretaviť do nižšej celkovej kapacity batérie, a teda aj kratšej životnosti zariadenia.
Neúprimné výsledky
Firmy, ktoré ponúkajú technológiu rýchleho nabíjania, neustále propagujú svoje nové a inovatívne prístupy s minimálnym dopadom na kapacitu batérie. Napríklad Oppo v marci tohto roku prehlásilo, že jeho batéria si pri nabíjaní výkonom 200 W udrží po 1 600 cykloch až 80 % pôvodnej kapacity. Zrejme tomu tak ale úplne nie je.
Tvrdí to Andrei F., jeden z používateľov Twitteru, všimol si MobilMania.cz. Ten vo svojom príspevku uviedol, že Oppo mierne zavádza. Batéria si síce po 1 600 cykloch udrží 80 % pôvodnej kapacity, nie však pri nabíjaní výkonom 200 W. Uvedené hodnoty majú reprezentovať nabíjanie pri 10 až 15 W. To znamená, že skutočná miera degradácie pri výkone 200 W je oveľa vyššia, než koľko uvádza výrobca.
Na nabíjanie smartfónov sa aktuálne zameriava aj Európska komisia (EK). Tá vo svojom novom návrhu žiada, aby si batérie v tabletoch a smartfónoch po 1 000 nabíjacích cykloch zachovávali najmenej 80 % pôvodnej kapacity. Alternatívou je povinnosť výrobcov poskytovať zákazníkom náhradné akumulátory. Viac si o tejto téme môžete prečítať v samostatnom článku.