V poslednom období stále častejšie počúvame o umelej inteligencii, ktorá na základe textového vstupu dokáže produkovať výstupy vo forme obrázkov. Ide o relatívne kontroverznú tému, nakoľko tieto obrázky bývajú často až strašidelne realistické, a to do takej miery, že by sa mohli porovnávať s kapacitami ľudských bytostí.
Jedným z viacerých dôkazov je incident, ktorý sa odohral počas nedávneho výtvarného veľtrhu v americkom štáte Colorado. Prezentované diela boli rozdelené do niekoľkých kategórií, z ktorých jednou bolo digitálne umenie. Práve tu sa rozhodol svoj výtvor prezentovať Jason Allen, zakladateľ spoločnosti zaoberajúcej sa turnajmi v doskových hrách Incarnate Games.
Úspešný experiment
Obraz, ktorý má názov Théâtre D’opéra Spatial, zachytáva postavy odeté do stredovekých šiat, ktoré sa cez svetelný kruh (alebo portál) pozerajú na slnkom zaliatu krajinku. To porotcov nadchlo natoľko, že mu udelili prvé miesto. Informáciu priniesol portál CzechCrunch.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že obraz je namaľovaný ľudskou rukou. Tak tomu ale vôbec nie je. O jeho vznik sa zaslúžila umelá inteligencia Midjourney, a to len na základe Allenovho textového vstupu.
Akonáhle bola umelá inteligencia s obrazom hotová, Allen ho jednoducho vytlačil a prihlásil do súťaže. „Skúsil som jednu výzvu, ktorú neskôr predstavím. Vytvoril som celkom 100 obrazov a po mnohých týždňoch pilovania a kurátorovania som vybral tri najlepšie z nich,“ napísal Allen na svojom Discorde tesne pred zverejnením výsledkov.
Viacerí boli skutočnosťou, že obraz vznikol pod rukami umelej inteligencie, nadchnutí. No samozrejme sa našli aj takí, ktorý výsledok súťaže skôr odsúdili a výhru umelého diela označili za „smrť umenia“. „Sledujeme smrť umenia v priamom prenose. Ak ani kreativita nie je v bezpečí pred strojom, hrozí, že aj pracovné pozície vyžadujúce mnoho skúseností budú zbytočné,“ napísal jeden z používateľov siete Twitter.
Výhra tak či onak
Ďalším problémom je označenie výherného diela – „Jason Allen s využitím Midjourney“. Porotcovia totižto nemali ani to najmenšie tušenie, čo to Midjourney je. Olga Robak, jedna z organizátoriek veľtrhu, potvrdila, že ani jeden z porotcov nevedel, že sa o vznik diela zasluhuje umelá inteligencia.
„Na štítku umiestnenom na víťaznom diele bolo uvedené, že bolo vytvorené pomocou Midjourney. Počas hodnotenia však porotcovia nepochopili, že ide o obrázok vytvorený umelou inteligenciou. Keď som s nimi však na základe rozruchu na sociálnych sieťach hovorila, zhodli sa na tom, že aj keby o tejto skutočnosti vedeli, pri hodnotení by sa nerozhodli inak,“ povedala Robak pre CzechCrunch.