Vesmírny teleskop Jamesa Webba je jednou z najväčších pých NASA. Svoje kapacity nám ukázal už pred pár týždňami, kedy sa mu podarilo odfotiť niekoľko vesmírnych hmlovín, súbor galaxií a zrejme aj supernovu. Teraz prichádza s ďalším úchvatným záberom, na ktorom môžeme vidieť hmlovinu známu ako Tarantula.
Hmlovina Tarantula je domovom tých najhorúcejších a najťažších hviezd, aké poznáme. Ide o najjasnejšiu oblasť v miestnej skupine galaxií, medzi ktorými sa nachádza aj naša Mliečna dráha, píše denník Pravda. Konkrétne leží v galaxii Veľký Magellanov oblak, a teda je od Zeme vzdialená približne 161 000 svetelných rokov.
Vďaka teleskopu sa teraz môžeme pozerať aj na desaťtisíce malých hviezd, ktoré boli až doposiaľ „neviditeľné“. Tieto objekty pokrývajú oblasť o veľkosti presahujúcej 340 svetelných rokov. NASA dokonca zverejnila aj porovnanie s fotografiou, ktorú pred časom zachytil Hubblov teleskop.
„Webbov teleskop už začal s odhaľovaním doposiaľ nevideného vesmíru a ešte len začína s prepisovaním poznatkov o zrode hviezd,“ dodáva NASA.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST), nahradil Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý sa na orbitu Zeme dopracoval ešte v roku 1990. Svoju prácu poctivo vykonával celých 32 rokov.
Príprava JWST však začala už dávnejšie. Vedci a inžinieri na novom teleskope pracovali celých 25 rokov, pričom ich úsilie vyšlo na priblížne 10 miliárd dolárov.