Hoci sú tu s nami už mnoho rokov, ľudia vakcínam stále akosi nedokážu plne dôverovať. V minulosti ľudstvu pomohli vyhubiť viaceré zákerné choroby, no ani to očividne nestačí. A žiaľ, veľkí skeptici sú aj Slováci – naša krajina má podľa údajov OECD najnižšiu mieru zaočkovanosti spomedzi všetkých krajín EÚ.
V tomto konkrétnom prípade je reč o očkovaní voči chrípke. Záujem oň bol a stále je veľmi nízky, mierne stúpol až s príchodom pandémie koronavírusu.
A práve to chce zmeniť jedna z najvplyvnejšíh poisťovní na Slovensku – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Prevenciu voči chrípke a jej následkom počas nadchádzajúcej chrípkovej sezóny chce podporiť tým, že svojim poistencom preplatí vakcináciu v plnej výške.
Deti sa môžu očkovať sprejom
Maloletí vo veku od 2 do 12 rokov majú k dispozícii možnosť očkovania bezihlovou formou, respektíve vakcínou v spreji, a to úplne zadarmo, uvádza poisťovňa v tlačovej správe. VšZP uhrádzala očkovanie sprejom aj v priebehu minuloročnej chrípkovej sezóny.
„Deti nemusia bojovať so strachom pred ihlou a prináša to komfort aj zdravotníkom pri podaní vakcíny. Ide o nosový sprej, ktorý sa aplikuje do oboch nosných dierok, pričom nie je potrebná inhalácia,“ hovorí Beata Havelková, podpredsedníčka predstavenstva VšZP.
Poisťovňa však preplatí v plnej výške aj ďalšie vakcíny, o ktoré jej poistenci prejavia záujem. Bezplatné očkovanie majú klienti VšZP dostupné od 1. októbra 2022 do 28. februára 2023.
Riziká nestačia
Očkovanie proti chrípke sa odporúča najmä starším ľuďom, pacientom s chronickými ochoreniami, ale aj tehotným ženám či malým deťom. Práve deti vo veku od 2 do 9 rokov podľa odborníkov patria medzi najväčších prenášašov chrípky typu A. „Problémom je, že chrípku dokážu bezpríznakovo šíriť až 8 dní, čo ohrozuje ostatných rodinných príslušníkov,“ dodáva Havelková.
Aj napriek mnohým rizikám, ktoré chrípka predstavuje, je záujem o vakcináciu žalostne nízky. Celkový podiel zaočkovanosti slovenskej populácie proti chrípke sa pred pandémiou koronavírusu nachádzal pod úrovňou 5 %, na jeseň roku 2020 to bolo necelých 6 %.
„V roku 2021 sme zaznamenali 170 365 očkovaní proti chrípke u dospelých poistencov VšZP a 6 152 očkovaní u detí do 18 rokov,“ hovorí Eva Peterová, manažérka oddelenia komunikácie VšZP.