Výroba elektrickej energie je téma, ktorá je v dnešných, ťažkých časoch veľmi aktuálna. Krajiny po celej Európe prijímajú riešenia, o ktorých by pred rokom ani neuvažovali. Cena tak vzácnej komodity rastie, čo otvára dvere novým riešeniam. S jedným takým prichádza aj nórska spoločnosť World Wide Wind, píše server New Atlas.
Spoločnosť World Wide Wind (WWW) vyvinula plávajúce veterné turbíny so zvislou osou (VAWT) s dvoma sadami lopatiek nastavených v opačnom otáčaní so schopnosťou vyrobiť takmer trikrát toľko energie ako bežná turbína.
Presunutie veterných turbín na otvorené more je dobrým nápadom, vzhľadom na to, že nebudú prekážať a budú mať prístup k silnému morskému vetru.
Bežné veterné turbíny sú, hoc tak nevyzerajú, extrémne komplikované stroje. Sú vybavené veľkými prevodovkami, generátormi a obrovskými lopatkami. Zabudnúť netreba ani na pevnú platformu, na ktorej sú postavené.
Práve v tomto smere môže nová generácia veterných turbín absolútne zmeniť to, ako sa na podobné generátory elektriny pozeráme. Turbíny so zvislou osou totiž majú vo vrchnej časti len otočné lopatky, všetky zvyšné komponenty sú uložené v spodnej časti. Majú tak prirodzenú tendenciu ostať vo vzpriamenej polohe a získavať elektrinu z akéhokoľvek smeru vetra, a to aj bez toho, aby sa museli otáčať.
2x väčšie a skoro 3x výkonnejšie
Unikátny dizajn turbín im umožňuje byť výrazne väčšími než bežné veterné turbíny. Len pre predstavu, konštrukcia MingYang Smart Energy 16.0-242 je vysoká úchvatných 242 metrov a má výkon 16 MW. Konštrukcia turbín World Wide Wind môže merať až 400 metrov a generovať výkon až 40 MW.
Firma predpokladá, že náklady na energiu, LCoE, budú nižšie ako 50 dolárov za megawatt (49,07 €), čo je približne dvakrát menej než hodnota, ktorú vypočítal úrad pre energetické informácie pre bežný projekt veternej elektrárne na mori v roku 2027.
Nóri chcú v roku 2026 spustiť pilotný projekt s výkonom 3 MW a o tri roky na to už vyrukovať s plnohodnotnou 40 MW verziou.