Ako znie zrážka meteoroidu s iným vesmírnym telesom? Mnohí by si mysleli, že je to len veľký rachot, no tak to úplne nie je. Presvedčiť sa o tom teraz môžete na vlastné uši, a to vďaka nahrávke, ktorú nedávno zverejnila americká NASA. Počuť na nej možno dopad meteoritu na Mars, ktorý zachytila sonda InSight. Ide pritom o vôbec prvý prípad, kedy sa podarilo na cudzej planéte zaznamenať seizmické signály z takejto kolízie, píše server Digital Trends.
Sonda InSight bola na Mars vyslaná v roku 2018 s cieľom zaznamenávať seizmickú aktivitu pod povrchom červenej planéty. Jej detekčný nástroj je však natoľko citlivý, že sa mu podarilo zachytiť aj náraz meteoroidu do povrchu Marsu. Kolízia sa mala odohrať ešte minulý rok v septembri, avšak nahrávka bola zverejnená až teraz. Vypočuť si ju môžete na videu pod týmto odsekom.
Aby sme vám ušetrili čas, záznam začína na 48. sekunde.
Kolízii bol venovaný aj samostatný odborný článok, ktorý bol publikovaný v magazíne Nature Geoscience. Ten nám vysvetľuje, že v skutočnosti došlo nie k jednému, ale trom samostatným nárazom. Meteoroid sa totiž pri prieniku do atmosféry Marsu rozpadol na tri časti. Podľa dostupných údajov dopadli vo vzdialenosti len 85 až 290 kilometrov od miesta, kde sa nachádza sonda InSight.
Záleží od toho, kde stojíte
Zrážka znie skutočne zaujímavo, ba až mysteriózne. Počuť možno takzvaný „bloop“, ktorý NASA vysvetľuje ako atmosférický efekt vznikajúci vtedy, keď basové zvuky vznikajú a prichádzajú skôr ako vysoko položené zvuky.
„Po západe Slnka si atmosféra uchováva časť tepla nahromadeného počas dňa. Zvukové vlny sa cez túto zohriatu atmosféru šíria rôznou rýchlosťou v závislosti od ich frekvencie. Výsledkom je, že zvuky s nižšou frekvenciou prichádzajú skôr ako zvuky s vysokou frekvenciou. Pozorovateľ v blízkosti nárazu by počul „buch“, zatiaľ čo človek vzdialený mnoho kilometrov by najprv počul basové zvuky, ktoré by vytvárali „bloop“,“ približuje NASA.
NASA po zaznamenaní kolízie meteoroidu s Marsom použila kameru HiRISE, ktorá sa nachádza na palube sondy Mars Reconnaissance Orbiter, k vizuálnemu zachyteniu vzniknutých kráterov. Fotografie môžete nižšie.
InSight je na konci svojej púte
Toto nie je prvýkrát, čo sonda InSight takto ohúrila, no žiaľ, nič to nemení na smutnom osude, ktorý ju čaká a neminie. Na jej solárnych paneloch sa totižto postupne hromadí viac a viac prachu, čo jej bráni v získavaní energie na efektívne vykonávanie svojej práce.