Mnohé krajiny kvôli vojne na Ukrajine odsúvajú obnoviteľné zdroje energie na vedľajšiu koľaj. Nie však všetky. Príkladom chce ísť napríklad Francúzsko, ktoré pomaly dokončuje svoju prvú veternú farmu na mori. Očakáva sa, že poskytne energiu približne 400 000 domácnostiam, píše portál Živé.sk.
Francúzsko patrí medzi najväčších producentov jadrovej energie v Európe, hoci v rámci exportu ju aktuálne prekonáva Švédsko, Nemecko i Bulharsko. To sa však môže koncom tohto roka zmeniť, nakoľko krajina plánuje uviesť do prevádzky všetkých svojich 56 jadrových elektrární. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.
Jadro je tak pre Francúzsko primárnym zdrojom energie. Na celkovom mixe má podiel okolo 70 %, zatiaľ čo obnoviteľné zdroje si pripisujú podiel okolo 20 %. Práve tento (ne)pomer chce krajina v dohľadnej dobe poupraviť, samozrejme, v prospech obnoviteľných zdrojov.
80 turbín, 400 000 domácností
Svedčí o tom jej prvá veterná farma na mori, ktorá je aktuálne v posledných štádiách výstavby. V priebehu posledných dní mala byť dokončená konštrukcia poslednej vrtule. Na prvej sa začalo pracovať ešte v roku 2019.
Sústava elektrární sa nachádza v Biskajskom zálive, a to vo vzdialenosti 12 až 25 km od pobrežia. Zahŕňa celkovo 80 turbín rozprestierajúcich sa na ploche o veľkosti 78 km2. Ich spoločná kapacita dosahuje 480 megawattov.
V prevádzke už čoskoro
Projekt má byť finalizovaný ešte pred koncom tohto roka. Akonáhle sa turbíny roztočia, mali by byť schopné poskytnúť energiu až 400 000 domácnostiam, čo zodpovedá 20 % spotreby v regióne Loire-Atlantique.
Táto veterná farma však nebude jediná. Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce do roku 2050 uviesť do prevádzky až 50 takýchto konštrukcií, a to s kapacitou až 40 GW.